| TheRecon a întrebat:

Verde este culoare complementara? De ce?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Verdele este complementara culorii rosii ( fiecare culoare are culoarea complementara - vezi in graficul din link-ul de mai jos).

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Pentru ca din vizualizarea rapida alternativa de verde si rosu rezulta alb. Daca iti aduci aminte de discul acela de la orele de fizica din scoala... cu sectoare de cerc colorate alternativ in verde si rosu... cand era rotit la viteza mare, il vedeai alb.

| Adelina004 a răspuns:

Verdele – este o culoare excelentă pentru realizări financiare, fiind deci culoarea câştigului financiar. Verdele are totodată şi un Se spune că persoana care-l poartă e înclinată să ia iniţiative efect de liniste, buna dispozitie, relaxare, meditatie, echilibru, siguranta. El faciliteaza deconectarea nervoasa. Caracterizeaza tipul pasiv, defensiv, autonom, retinut. Exprima concentrare, siguranta, introspectie.

Important de ştiut este faptul că verdele este culoarea potrivită hainelor ce trebuie îmbrăcate atunci când mergeţi să daţi un interviu pentru angajare.

Verdele este totodată şi culoarea speranţei, fiind o culoare foarte potrivită spre a fi utilizată la zugrăvirea dormitoarelor.

Se spune că verdele închis este culoarea care indică o concentrare puternică, dar care durează doar un moment. Sper ca asta te ajuta.

| Adelina004 a răspuns:

Culorile complementare sunt cele care se gasesc in opozitie pe roata culorilor, si se intensifica reciproc atunci cand sunt plasate una in vecinatatea celeilalte. Daca amestecati culorile complementare, veti obtine un gri neutru. Culorile complementare sunt: rosu-verde; albastru-portocaliu; galben-violet. Toate culorile, inclusiv marourile, griurile si culorile neutre sunt rezultatul unui amestec intre culori primare si secundare.
sau uite am mai gasit aici ceva.hee hee

| xSmiile a răspuns:

Da, este culoare complementara cu rosu, deoarece se gasesc in opozitie pe roata culorilor( cercul lui itten).