| iwannabeperfect a întrebat:

Ce culoare de machiaj este complementara/perfecta pentru ochii albastrii-verzi inchisi (mai deosebiti)?

funda**

7 răspunsuri:
| Andreutza016 a răspuns:

Ochii albastri

Culorile care imi vin prima oara in minte cand vine vorba de ochi albastri sunt gri, albastru inchis, maro, pamantiu, lavanda si indigo, piersica.

Rozurile reci, mate si sidefate, argintiul si auriul (in combinatie cu un degrade de albastru, de exemplu) sunt culori care evidentiaza irisul tau. In ceea ce priveste degradeul de albastru, un smoky eyes pe astfel de tonuri, care pleaca de la bleu (sau bleu vernil in caz ca exista si un pigment de verde in culoarea irisului) si se continua cu azuriu, turcoaz, aquamarin si albastru cobalt este deosebit de interesant si de efect, in special prin sublinierea ochilor cu un tus negru.

Combinatii sugerate: argintiu pe arcada si lavanda pe pleoapa mobila, albastru si auriu, piersica si pamantiu, indigo si maro, roz si turcoaz, roz si gri, albastru si portocaliu (pentru indraznete).
Eyeliner: albastru, negru, gri

Rimel: albastru, negru

Machiaj ochi albaştri
Vrei să îţi pui în valoare albastrul ochilor tăi? Alege machiajul în funcţie de culoarea ochilor dar şi pentru a accentua trăsăturile frumoase. Fiecare nuanţă de piele şi de ochi, la care se adaugă şi forma feţei, are calităţile sale diferite. În consecinţă, trebuie să optezi pentru umbrele şi culorile care le accentuează.
Farduri de ochi recomandate:
Experimentează diferite culori pentru a o găsi pe cea care ţi se potriveşte cel mai bine.
Există o paleta variată de nuanţe care îţi accentuează culoarea albastră a ochilor tai. Aceasta cuprinde culori precum: violet, argintiu, roz sidefat.
Culoarea rece a ochilor tăi este într-un contrast imens cu tonurile calde ale culorilor de mai sus. Dacă vrei mai multă culoare merită să încerci: fuchsia, violet închis, gri şi bej.
Pentru o seară specială bazează-te pe tonurile închise şi formale. Merită să experimentezi o combinaţie cu negru şi cu altă culoare mai deschisă. Smokey eyes arată perfect pentru orice formă a feţei şi pentru orice nuanţă a ochilor.
Culori nerecomandate:
Dacă ai ochii albaştri şi vrei să le accentuezi culoarea nu este indicat să foloseşti farduri şi creioane albastre foarte apropiate de nunaţa ochilor. Culoarea ochilor tăi se va amesteca în nuanţa fardului, iar ochii tăi nu vor fi puşi în evidenţă aşa cum ţi-ai dori. În plus dacă ai ochii albaştri şi tenul cu pigment roz, evită tonurile de roz aprins.
Sfat: Pentru un efect dramatic combină albastrul închis cu negru.
Eyeliner-ul recomandat:
Eyeliner-ul potrivit poate face minuni. Pentru a-ţi accentua trăsăturile, foloseşte unul de culoare maro, gri închis sau de culoarea cărbunelui. Practic, acesta va servi drept bază machiajului ochilor. Conturarea şi accentuarea colţului exterior alungeşte şi înfrumuseţează forma ochilor tăi.
Este recomandat să alegi nuanţa fardurilor raportându-te la cea a bazei.
Dacă vrei să foloseşti o culoare de contrast, cel mai bine este să alegi eyeliner-ul negru.
Rimelul recomandat:
Rimelul maro, la fel şi tradiţionalul negru, îţi definitivează aspectul ochilor.
În zilele în care vrei un look natural, cu ochi ca de pisică, aplică decât mascara atât pe genele superioare cât şi pe cele inferioare.
Restul feţei – recomadări:
Ochii albaştri sunt foarte frumoşi, iar dacă vrei să îi scoţi în evidenţă cu siguranţă trebuie să fii atentă la ce fel de machiaj foloseşti pentru restul feţei. Secretul este să foloseşti un machiaj discret şi să nu uiţi că nu trebuie să exagerezi cu machiajul feţei sau cu o nuanţă de ruj foarte puternică pentru că distrage atenţia de la ochi. Trebuie să aplici doar atât machiaj cât să complementeze machiajul ochilor.

Sper ca te-am ajutat :*!

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Citește aici:
http://www.beautyrevealed.ro/......a-ochilor/
O zi bună!

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Asa sunt si ochii mei. mie imi scot in evidenta ochii kulorile: roz, mov, maro. sper ca te-am ajutat. funda?

| ingerulpazitor a răspuns:

Buna!
Nu prea stiu cum sa ma exprim dar iti dau un link foarte foarte lung!
http://www.google.ro/......tp?/search
Pa Pa!

| Ione13 a răspuns:

Daca esti o persoana visatoare roz si mov sunt niste culori excelente, iar daca vrei o culoare mai serioasa o iesire in oras s-ar potrivi negru, maro, gri dar trebuie sa adaugi si un pic de rimel se vede mai binewinking

| minecaniulia a răspuns:

Negru,cu urme de roz.
rosu, cu urme de negru.
verde de primavara.
sau un machiaj natural!

te pup! fundita?