| anonim_4396 a întrebat:

Viracocha din Peru este acelasi personaj cu Virochana din mahabharata?

2 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

O conexiune poate exista. Se poate ca incasii sa fi avut aceeasi zei sau o parte din ei comuni cu indienii antici.

| Nonolita a răspuns:

Nici pe departe. E o vaga asemanare de nume.
Din Wikipedia:
Viracocha este marea zeitate creatoare din mitologia preca și inca din regiunea Andes din America de Sud. Viracocha a fost una dintre cele mai importante zeități din panteonul Inca și văzută ca fiind creatorul tuturor lucrurilor, sau substanța din care sunt create toate lucrurile și asociată intim cu marea.
Pe cand
Virochana, în istoria indiană antică, era nepotul lui Hiranyakashipu, fiul lui Prahlada și tatăl lui Bali.