| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi s-a întâmplat să apreciați o persoană, în viață sau decedată, pentru creația ei artistică, iar apoi să aflați lucruri despre viața personală a acelei persoane dezamăgitoare pentru voi? Dacă da, ați privit creația ei cu aceeași admirație ca înainte sau valoarea acesteia a scăzut în ochii voștri?

26 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu mi-a pasat niciodata.

Realitatea e ca nu exista si n-a existat om perfect iar daca asta ar fi criterul dupa care am judeca operele atunci nu ne-ar mai placea nici care.
In multe cazuri oamenii nu inteleg ca nu poti judeca un om care a trait inaintea noastra dupa standardele din ziua de azi, valorile oamenilor s-au schimbat de-a lungul timpului si ce era ok si acceptabil atunci nu mai e acum.

| sabin89 a răspuns (pentru RoCkKiD):

"... oamenii nu inteleg ca nu poti judeca un om care a trait inaintea noastra dupa standardele din ziua de az"
Ce vrei să sugerezi? Că standardele de astăzi sunt superioare celor din generaţiile trecute? Cred că acolo baţi.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sabin89):

Ca sunt diferite si in mai 50 de ani vor fi altele si tot asa. In aceiasi masura nu poti judecat un om care s-a nascut intr-o alta cultura dupa standardele culturii tale.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Standardele de azi sunt atat de teribile incat, pentru simplul fapt ca majoritatea artei in urma cu cateva sute de ani rar continea nuduri, nu existau manele etc., daca ai duce romani in trecut sa admire arta vor zice ca e de cacao si-si vor asculta manelele lor la telefon si se vor uita in continuare la ce au descarcat de pe site-uri d-alea.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

În general, da, e un artist pe care îl admir... Cât despre toată acea propagandă pentru defăimarea lui, e apă de ploaie.winking

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ți s-a intâmplat și ție

| Mosotti a răspuns:

Nu s-a intamplat, insa valoarea operelor de arta ramanea aceiasi chiar daca aflam ca viata personala a fost nasoala si ma dezamageste. Nu as fi placut operele doar ca aveam impresie buna de el, ci ca mi-au placut in sine, si un criminal daca le face si imi place, si stiu ca e criminal, tot imi plac daca-s pe genul meu.

| Holiday a răspuns:

Prostia este alta de fapt. De ce sa faci legatura intre abilitatile/talentul cuiva si alte lucruri, gen viata personala, ce mananca sau cu cine si-o trage? Ce treaba are creatia cuiva cu alte aspecte?! Niciunul de fapt. De ce naiba exista tendinta asta de a considera ca daca cineva se pricepe la ceva, trebuie sa fie un model, sau sa se priceapa la toate?!

| StrongHeart a răspuns:

Da,mi s-a intamplat cand a iesit porcaria aia de documentar cu Michael Jackson,aproape ca am fost convins ca facuse mizeriile pe care le spunea presa despre el,dar mi-am dat seama cu timpul ca incercau sa castige bani de pe urma lui chiar dupa ce acesta a murit,omul nu avea cum sa faca lucrurile alea,eu refuz sa cred si imi pare rau ca am fost atat de naiv sa pun la indoiala autenticitatea unui artist atat de bun,omul era painea lu' Dumnezeu, n-ar fi atins nici o floare.
Cand e vorba de artisti si nu numai, in general persoanele care au un numar mare de oameni care ii urmaresc si sunt persoane publice, de multe ori se creeaza o imagine falsa, presa pompeaza bani in stiri false de multe ori ca sa vanda, sunt in stare sa faca orice pentru bani https://www.youtube.com/watch?v=71oZGCHncNU
Ideea este ca trebuie sa separi arta de artist ca sa zic asa.De exemplu daca te duci la un restaurant si mananci cea mai buna mancare pe care ai mancat-o vreodata iar bucatarul este nazist sa zicem,cu ce te-ar ajuta informatia asta? Ar fi mai putin gustoasa mancarea in cazul ala? Eu zic ca nu,trebuie separate lucrurile si mai e o chestie pe care multi nu o realizeaza este ca atunci cand o persoana ajunge foarte cunoscuta, asteptarile cresc, la urma urmei sunt si ei(actori, cantareti, pictori, scriitori) oameni ca noi toti si nu pot fi perfecti.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Jackson cauta compania baieteilor si ii aducea pe proprietatea lui special construita sa fie atragatoare pentru copii.
Jackson si-a impartit patul cu mai multi baietei.
Jackson avea in dormitorul sau materiale pornografice cu baietei.
Jackson a oferit bani si cadouri parintilor baieteilor care petreceau timp cu el.
Jackson avea in casa un sistem de alarma menit sa il avertizeze daca se apropia cineva de dormitorul sau.
Jackson a fost acuzat de abuz de 5 dintre copiii cu care a impartit acelasi pat.

Toate astea sunt fapte. Judecate individual sunt grave sau ciudate. Daca mai faci si legatura intre ele, imaginea pe care o picteaza devine tot mai sinistra.

Michael Jackson a fost un pedofil si nicio miscare de dans si niciun cantec nu fac sa fie imposibil acest lucru cand dovezile sunt coplesitoare.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand parintii si-au dat acordul ca copiii lor sa stea la Michael si tu vezi ceva rau in asta pentru ca presa ti-a tulburat mintea cu toate porcariile ce s-au scris si toti oamenii care s-au umilit sa minta pentru bani.
Michael nu a avut o copilarie ca toti ceilalti pentru ca muncea foarte mult sa devina artistul pe care il stim cu toti si avea niste parinti foarte stricti, in special tatal lui, se spune chiar ca a fost castrat chimic.Ce spui tu cu materiale pornografice, ti-am spus sunt minciuni propagate de oameni cu interesul de 1)a castiga bani 2)a ii distruge imaginea pentru ca devenise prea puternic(ca audienta ma refer,era ascultat de miliarde).
"Jackson a oferit bani si cadouri parintilor baieteilor care petreceau timp cu el."Cum ti-am spus,el nu a avut o copilarie,iar parintii lui au fost de acord,si spune-mi cum de Macaulay Culkin care era tot un copil si prieten bun cu Michael a declarat mereu ca nu a vazut nimic din ce s-a spus niciodata si ca sunt doar minciuni?
Cei care l-au acuzat sunt niste scursuri umane care vor sa castige bani pe spatele unui om care a muncit toata viata sa isi atinga visul,nimic mai mult.
"Toate astea sunt fapte. Judecate individual sunt grave sau dubioase. Daca mai faci si legatura intre ele, imaginea pe care o releva devine tot mai sinistra.'E doar imaginea pe care ti-o faci tu in minte,dupa lucruri auzite la altii care s-au dovedit a fi minciuni menite sa manipuleze opinia publica.
Realitatea este ca dincolo de tot ce s-a spus despre el,Michael era un om foarte bun care a luat parte la multe acte caritabile,a donat averi pentru copii cu cancer si alte boli si sa nu uitam de melodii precum man in the mirror,earth,black or white,astea sunt melodii care arata fata lui adevarata,nu mizeriile pe care le-au nascocit unii sa castige bani de pe urma lui si daca nu reusesti sa vezi lucrurile astea,inseamna ca oamenii aia si-au atins scopul,de a fi crezute minciunile lor.
Cand ajungi la nivelul ala,chiar daca esti un om bun,sunt multi rechini care sunt gata sa te sfasie,si Michael a fost un om extraordinar care a trecut peste toate si a ramas o legenda si este viu de fiecare data cand cineva da play la o piesa de a lui.
Acum eu ti-am spus cum sta treaba,e usor sa fi pacalit, multi din media isi castiga painea necinstit, vanzand gogosi, daca tu vrei sa le cumperi, e treaba ta.

| JicaContra a răspuns:

Da, am fost indragostit serios de o vedeta din alta tara, si si-a cam batut joc de fani, si mai ales de cariera cu alegerile de viata, iar acum ar vrea sa revina (nu am mai cautat, dar am ramas abonat la niste chestii si imi vin fara sa le caut) dar deja e cam prea in varsta si arata mult prea aiurea, capata ceva atentie numai de la nostalgici

| Sophieka a răspuns:

Buna

Depinde despre ce dezamagire e vorba, daca este ceva grav. Dar sa nu uitam ca prostii sau pacate, am facut cu totii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie imi placea cum desena Hitler, dar la ce a facut... totusi merita sa fie acceptat la arte si era prevenita si situatia de dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am fost niciodata o fana a artistilor decedati, pentru ca mi se pare trist numai gandul ca acele creatii sunt in numar limitat si nu o sa mai apara nimic nou. Deci niciun artitst decedat nu m-a dezamagit vreodata. laughing

In schimb, admir foarte mult un artist de la noi din tara. Stiam de la bun inceput anumite chestii despre viata lui personala nu tocmai pozitive, dar nu l-am judecat. Si indiferent ce as mai afla despre el tot fana lui as ramane si as asculta muzica lui in continuare. Indiferent ce ar face, valoarea lui nu ar scadea in ochii mei.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, mi s-a întâmplat.

Nu, admirația a scăzut sau s-a diminuat complet.

| Michaeel a răspuns:

Mi s-a întâmplat dar pentru unii mi-am păstrat admirația dar pe alți am ajuns sa ii urăsc.

| omar456321 a răspuns (pentru Michaeel):

E clar cand ai pe John Lennon in poza de profil

| Michaeel a răspuns (pentru omar456321):

Ma mir ca știi de John... Felicitări. Da pana la urma ce are ca îl am la profil?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, mi s-a întâmplat, despre un autor de cărți. Am citit două dintre cărțile sale și mi s-au părut foarte interesante, dar apoi bunica mi-a spus că în tinerețe a învățat împreună cu o fată care i-a spus că acesta ar fi violat-o. Am căutat pe net și am găsit articole în care scrie că e adevărat. Nu știu ce să cred, dar mi se face oarecum scârbă, mai ales când mă gândesc că a scris în cărțile sale despre dragostea curată și în unele capitole mai scria și istorii despre oameni credincioși, în care aducea o morală creștină. Totuși, știind aceste lucruri despre el, nu prea pot să apreciez ceea ce a scris/scrie.

| Helper07 a răspuns:

De exemplu: Prietena a facut un tort foarte frumos si gustos, dar apoi afli ca ea nu stie sa cante asa bine la pian precum se lauda(dezamagitor). Schimba asta faptul ca a facut un tort super? Nu.

Mi s-a întâmplat. Am privit cu exact aceeaşi admiraţie.
Artiştii sunt şi ei oameni, au şi ei defecte, exagerări, fac şi ei greşeli în viaţa personală. Asta nu înseamnă că trebuie să le desconsiderăm creaţiile. Poţi să îl apreciezi efectiv pentru cine a fost când a creat arta, să apreciezi "artistul".
De multe ori detaliile legate de vieţile artiştilor sunt ţinute ascunse şi mi se pare o greşeală. Cred că ar fi mult mai bine ca acestea să fie promovate, te face să îţi dai seama că sunt "oameni" nu altceva.

Păi nu ştiu câţi mai apreciau muzica lui Beethoven dacă ar afla detalii despre viaţa sa personală. De pictori nu mai zicem, toată lumea crede că erau lapte şi miere. Arta a fost întotdeauna un mod de evadare din viaţa cotidiană, un mod de a sparge bariere politice, economice, sociale. În istorie, de multe ori, arta era singura modalitate prin care transmiteai un mesaj fără să existe riscul (prea mare) de a fi decapitat.

| Onisim10 a răspuns:

Nu.

| omar456321 a răspuns:

Da. Insa pe mine nu m-a deranjat niciodata personal.
Axl Rose de exemplu. Nu e un "model bun" desi tot ascult muzica lui.
Sau Michael Jackson. Nu prea am respect pentru el ca persoana dar cand vine vorba de muzica, ascult fara a ma gandi la asta.

| AndreeaDeniz2 a răspuns:

Da...s-a întâmplat asta.Din punctul meu de vedere pe nimeni nu privește viata personala a nimănui și chiar dacă unele lucruri ne au dezamăgit ar trebui să conștientizăm ca nu este problema noastră ce au făcut ele în viata personală. Repet, s-a întâmplat asta dar față de respectiva" creație "nu s-a schimbat părerea mea niciodata. Nu are legătură o creatie a unui artist cu viata lui personală. Dacă ne place ceva, ne place...,, nu contează cine a făcut o