| lolium a întrebat:

Din cate am reusit eu sa citesc pe la aceasta categorie, virginitatea e considerata de multi o " calitate ", un criteriu dupa care puteti sa apreciati valoarea unei persoane.

de fapt, as putea spune ca e una dintre putinele situatii in care o persoana e apreciata tocmai pentru ceea ce NU face laughing

chiar credeti ca o fata virgina e superioara altor fete doar pentru simplul motiv ca nu si-a inceput inca viata sexuala?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e asa in general, este vorba despre altceva (nu ma refer la etnia roma, care are o traditie in acest sens). este vorba despre comportamentul unei femei in general, cat este ea de morala. daca intalnesti o femeie de 25 de ani nu te astepti ca ea sa fie virgina, este normal sa fi avut unul, poate chiar doi parteneri. daca a vut mai multi, e clar ca este usuratica (sau macar a fost), ca se culca cu primul venit, ca nu are nevoie de dragoste pentru a face sex. Si atunci nu o vrei in viata ta ca iubita/sotie, fiindca iti dai seama ca degeaba te iubeste, in orice moment ar putea avea o aventura cu altul.
daca intalnesti insa o fata de 19 ani, sigur ca te astepti sa fie virgina (sau sa fie implicata intr-o relatie foarte stabila si sa aiba drept prim si unic partener pe iubitul ei). Iarasi tine de morala si, in cazul asta, si de igiena si sanatate. O femeie care si-a inceput viata sexuala inainte de 18 ani este foarte predispusa la cancer de col uterin, probabil te vei gandi de mai multe ori inainte sa fii cu o femeie care si-a pus viata in pericol in felul asta si care, eventual, se va imbolnavi in timp ce este cu tine, va muri tanara lasandu-ti tie copiii orfani de mama.
Asta este un mod general de a gandi, normal ca poate fi individualizat de la caz la caz.
De asemenea, sigur ca exista indivizi care nu apreciaza femeile pentru ceea ce sunt, ci pentru himenul lor, dar acestia traiesc in mahalale romanizate, unde traditiile etniei romani sunt partial preluate fara a fi intelese.

| LeontinAndrei a răspuns:

Nu este o regula. O fata virgina ajunge la 18 ani de regula din cauza unor parinti foarte stricti ce au invatat-o cum trebuie ce este respectul sau din cauza invataturilor religioase.
Cu alte cuvinte fie o fata este foarte bine educata si are respect fata de parintii ei, fie este foarte credincioasa si in multe cazuri va ramane virgina pana cand isi va gasi barbatul potrivit.

De altfel o fata, cu cat isi pierde virginitatea mai usor, cu atat mai credula si usor de manipulat este. Desigur, nu vorbim de fetele ce 12 care care isi incep viata sexuala pentru ca acolo este vorba de prostie in proportie de 100%.

Revenind la ideea cu parintii, daca ea a fost educata cum trebuie si ajunge la varsta de 17-18 ani fara sa fi intretinut relatii sexuale cu nici un baiat (desigur aici vorbim doar de cele care au idee ce inseamna o relatie - in mare parte), vor sti la randul loc cum sa isi creasca copii astfel incat acestia sa nu ajunga ca toti tinerii din ziua de azi (cu IQ-urile adunate care sa dea un rezultat mai mic decat al unui pui de maimuta) si care vor sti cum sa-si respecte parintii, lucru pe care orice barbat intreg la minte si cu capul pe umeri il doreste (asta sau sa nu aiba copii deloc). De asemenea faptul ca a ajuns pana unde a ajuns fara sex denota faptul ca parintii ei i-au oferit o educatie foarte buna si ca nu este ca toate celelalte fete care vor doar bani si/sau sex.

Ma cam indoiesc ca vei intelege tot ceea ce am incercat sa spun, insa sper ca ai prins ideea de baza.

| lolium explică (pentru LeontinAndrei):

Ce fel de a ma jigni laughing de ce n-as intelege eu thinking

| LeontinAndrei a răspuns (pentru lolium):

laughing Ideea nu era de a te jigni, insa nu stiu daca am explicat cum trebuie anumite parti pentru ca m-am cam invartit in jurul a 2-3 idei si ma pierdusem in explicatii. De aceea nu eram sigur daca s-a inteles tot ce am incercat sa explic.

| lolium explică (pentru LeontinAndrei):

Sa stii ca daca o fata vrea sa isi inceapa viata sexuala o va face chiar daca mama ei a invatat-o sa mai astepte. cred ca numai noi putem decide ce facem cu corpul nostru, familia ne poate constrange sau ne invata ce e bine, dar nu ne obliga.
parintii nu functioneaza ca o centura de castitate.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru lolium):

Ai dreptate insa doar pe jumatate. Daca parintii iti spun doar asa cateva chestii de baza si apoi te lasa sa iti vezi de treaba ta atunci nu vor avea efect acele lucruri spuse de ei, insa daca stiu cum sa iti explice si cum sa te invete ce e bine si ce nu e atunci vei face asa cum vor dori ei pentru ca vei urma sfatul lor. Cu alte cuvinte depinde cat de buni manipulatori sunt.

| Madsss a răspuns (pentru lolium):

Te-ai simtit? El nu a spus nimic la adresa ta, a vorbit generalizator.

| Zenithf a răspuns (pentru lolium):

Poti gandi asa pana se intampla ceva si ramai insarcinata. Apoi trebuie sa te gandesti pentru doi. "Centura de castitate" este bine sa o pastrezi tu in minte, nu sa ti-o impuna cineva: "imi pot permite acest risc, nu? atunci mai bine mai astept". Ai suportul parintilor si ai celorlalti apropiati - prieteni, familie, iubit, atunci nu-i (foarte) greu sa ai copii si la 16 ani, dar sa ajungi sa faci avort, ii pacat pentru doua vieti (trei daca il socotim si pe "el" si chiar 7 daca ii socotim pe cei ce ar putea deveni bunici).

| grab a răspuns:

Am un raspuns frumos pentru tine, dar da-mi niste informatii esentiale: esti sau nu virgina? varsta ar fi bonus.

merci!

| lolium explică (pentru grab):

Am 17 ani si jumatate dar nu-i treaba curiosilor daca mai sunt sau nu virgina. imi dai raspunsul acela odata laughing?

| grab a răspuns (pentru lolium):

Ti-am pus o conditie pe care nu ai indeplinit-o.
Mai incearca! happy
Bye!

| lolium explică (pentru grab):

Pai si eu raman fara raspuns laughing
uite, da-mi 2 raspunsuri : unul considerand ca sunt virgina, si altul considerand ca nu mai sunt. o sa-l citesc eu pe cel care ma caracterizeaza thinking

| grab a răspuns (pentru lolium):

Daca esti virgina:
pastreaza-te cu orice pret pentru baiatul care va fi destul de sensibil astfel incat sa iti aduci toata viata aminte de "prima data".
Ce zic prietenele tale sa faca ele, tu sa faci exact ce ti se potriveste pentru ca esti unica, chiar daca prima oara a ta va fi cronologic a 200-a la ele. Nu te intereseaza si nu te afecteaza!

Daca nu mai esti vorgina: Da-i inainte si ce-a fost a fost! Ai macar grija pe viitor la discretie sa nu stie toata lumea ce faci si cu cine esti. Mai usor cu afisatul pe online si cu datul mare happy

Succes!
Sper ca te-am lamurit!

| HueyFreeman a răspuns:

Nu stiai? Virginitatea este foarte valoroasa, cel putin 10 capre si 15 gaini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinerii, Mucosii, plozii, impotentii, idiotii, neincrezatorii vor fete pure. Puritatea asta e o prostie. Nimeni nu are dreptul sa judece. Cine o face, merita sa-i fie intors spatele pentru ca e clar ca nu i se roteste nicio rotita in capul ala. Ma dezgusta oamenii de tipul asta.

| dragodana a răspuns:

Salut! Wow, ce de polemici din care n-am inteles nimic!
Parerea mea se leaga de pe la ce varsta mai este virgina.La 16-17-18 ani da este superioara celor de varsta ei ca si-a vazut de invatat si altele, nu de sex.
Daca are 19-20-21 ani si inca mai este virgina inseamna ca are pitici pe creier si niciun baiat nu o vrea.Deci,nu mai este superioritate aici, ci e jenant.
Acum, fiecare asteapta cat vrea pana sa faca "primul pas''.Nu trebuie sa se gandeasca cum ca ar fi judecata de restul lumii.
Virginitatea nu este scrisa in frunte.Este acel "mic secret" care il pastram pentru noi.

| sayWhaaat a răspuns:

Da, eu unul le gasesc ca fiind superioare pitipoancelor care si-au inceput viata sexuala devreme.

| NnDWtf a răspuns:

Nu, depinde de mentalitate.
Virginii respecta fetele virgine pentru a se consola pe ei.
"batranii" de peste 20 de ani care au o mentalitate proasta si cred ca daca ai 16 ani nu-ti poti incepe viata sexuala iarasi cred ca daca ei si-au inceput viata sexuala la enspe mii de ani, asa ar trebui sa faca toti, ca altfel se simt ei mai prejos.

| Arkhasas a răspuns:

Depinde. O fată de 16 ani virgină e cu mult superioară unei fete de 16 ani care nu mai e virgină.
A doua e naivă şi uşor de prostit, prima nu.
Dacă vine vorba de una virgină de 16 ani şi una care nu mai e virgină de 21, comparaţia nu este posibilă, nu poţi menţiona care e mai superioară.
Ai înţeles prost.

| Gαηαmα a răspuns:

E vorba de resectul de sine...si de altele...

| Diiaanna a răspuns:

Sunt de acord cu ideea ca parintii au un rol foarte important dar sunt situatii cand tocmai acesta restrictie severa determina adolescentii, mai mult din curiozitate cred, sa isi inceapa viata sexuala prematur. Ce ma intriga este faptul ca mereu se pune problema dorintei barbatilor de a avea femei virgine, adica de ce nu mi-as putea dori si eu unul virgin? Citind comentariul domnisoare, daca unii nu isi aleg iubita in funtie de virginitate nu inseamna ca isi doresc doar sex, chestia asta ca e foarte fericit cred ca tine mai mult de orgoliu masculin si sunt de parere ca ramai virgina pana la o anumita varsta pentru tine, pentru ca iti pasa de sanatatea ta, fizica si psihica fericirea lui o sa treaca repede, si in unele cazuri o sa te si insele cu una mai "experimentata", ca sa zic asa. happy

| EugenRomaniuc a răspuns:

Normal, asta inseamna ca GANDESTE! Nu ca altele: primul venit - primul servit! Este demnitatea ei! Imagineaza-ti o fata la 16 ani cu copil in brate... Urat, nu? O femeie trebuie sa fie „curata" pana la varsta maturitatii, atunci cand se presupune ca ea este destul de desteapta incat sa stie ce vrea! Virginitatea trebuie sa o pastrezi macar 18 ani big grin Nu te grabibatting eyelashes

| Alyxutza001 a răspuns:

In fata anumitor persoana da, in fata altora nu! Tin sa iti spun ca eu mi-am inceput viata sexuala la 18 ani, iubitul meu a fost foarte fericit cand a vazut asta. Din punct de vedere al unor baieti este foarte important can esti virgina pentru ca stie ca esti decat a lui, dar altora nu le pasa pentru la ei tot ceea ce conteaza este doar sexul. Nu te baza foarte mult ca daca te duci azi cu unu maine cu altul vei fi vazuta bine, ba din contra, parerile sunt impartite la fel cum persoanele sunt diferite. Fiecare om are gandirea lui. :*