| Necuvântător a întrebat:

O teză științifică (considerată imuabilă, acceptată necritic și aplicată rigid) în legătură cu ceea ce exprimă o persoană sau creația acesteia, poate fi cauza restrângerii unor drepturi sau libertăți ale persoanei, chiar dacă prin exprimarea sau creația sa nu a prejudiciat demnitatea, onoarea sau viaţa particulară a altei persoane?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amesteci aici planuri ale vieții sociale, cam ca la o salată.
1. Teză științifică.
Exprimarea unei teze de către o persoană.
Aplicarea ei? Cum aplici o teză? O teză nu are aplicație directă.
O teză științifică nu are conexiune cu demnitea sau viața particilară a cuiva, așa că nu are cum să le prejudicieze.
O teză științifică nu se judecă la tribunal, și nu se dau verdicte juridice legate de ea.
Astfel, temele abordate în întrebarea dtale nu au conexiune între ele în practica socială, astfel nu se poate da un răspuns.