| doinitza a întrebat:

Vreau cat mai multe denumiri de carti interesante care imi vor imbunatati personalitatea, carti care sa ma motiveze. Multumesc mult.

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Multe carti interesante s-au scris si alegerea este greu de facut. Iata cateva care ar putea fi o lectura interesanta dar si antrenanta, la varsta ta:
-J.D.Salinger-De veghe in lanul de secara
-H.Charrier-Papillon
-Jules Renard-Jurnal
-Marguerite Yourcenar-Povestiri orientale, precum si una despre tineri de varsta ta:
-J.Canfield,M.V.Hansen,K.Kirberger-Supa de pui pentru suflete tinere.
Ar mai fi destule inca si poate, daca-ti place vreuna din lista mea, mai vorbim. Lectura placuta!

| georgesur a răspuns:

Doinitza, nu am nimic cu herry potter sau cu Coelho(daca ai un bun marketing de ce sa nu faci bani?)dar eu iti recomand un scriitor fascinant :Erich Maria Remarque cu romanul Arcul de Trimf, dupa asta citeste si Trei Camarazi(tot al lui). Dupa ambele s-au facut
filme celebre... dar nici unul nu a egalat romanul! Se potrivesc virstei tale, desi nu cred ca poate exista un tinar sau un adult pasionat de lectura care sa nu fie fascinat de ele.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Incearca, cartile lui Paulo Coelho.Zahir m-a impresionat pe mine.Bafta!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

| Thisbeea a răspuns:

Oscar Wilde-Portretul lui Dorian Gray
Saint-Exupery - Micul Print
Max Blecher-Inimi cicatrizate
Emil Cioran-Cartea Amagirilor

| lowfive a răspuns:

J. D. Salinger- Franny si Zooey

Elizabeth Gilbert- Mananca, roaga-te, iubeste

Răspuns utilizator avertizat
| Hypathia a răspuns:

Henryk Sienkiewicz-Humoreștile din mapa lui Worszyłło, Na marne, Stary sługa, După pâine, Cavalerii teutoni, Quo Vadis (carte laureata cu premiul Nobel), Prin foc și sabie, Potopul, Pan Wołodyjowski, Prin pustiu și junglă.
Alexandre Dumas-Laleaua neagră, Contesa de Charny.
Victor Hugo-Mizerabilii.
Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni.
Camil petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.

| lyss a răspuns:

Incearca sa-l citesti pe Pavel Corut sunt cateva carti scrise de el care mi-au placut: Drumul invingatorilor, Cheile succesului, Catre culmile succesului; Formula fericirii, gasesti pe net multe carti de dezvoltare personala, mai este si andy szekely pe care il poti cauta tot pe net si poti asculta ce frumos vorbeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Charles Dickens - Marile sperante
Arthur Schopenhauer - Aforisme asupra intelepciunii in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al doilea mejager

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa pidarasko eu n-am denumiri de carti

| Meticulosul a răspuns:

Cauta la editura curtea veche găseşti acolo deosebit de multe din toate categoriile. Exemplu Tată bogat Tată sărac, Puterea magică a gândului, inteligenţa emoţională, tot ce ai vrut să ştii despre sex dar ţi-a fost teamă să întrebi, de la idee la bani, notează şi acţionează, Gândeşte bogat ca sa devii bogat, vezi cărţi de Robert Kiyosaki şi multe sute de cărţi de gen. Detalii la afacerionline_samyoil@yahoo.com Dacă eşti într-adevăr interesată Am cărţi audio şi prezentări în office power point de gen.

| Wintersmile a răspuns:

Mie mi-au placut foarte mult Winnetou-Karl May si Cei trei muschetari-Alexandre Dumas. M-au impresionat si motivat bunatatea, devotamentul, prietenia dintre ei si spiritul de sacrificiu pentru ceilalti. Sper sa-ti placa si tie.

| Alex_5725 a răspuns:

Ce ai zice de twilight saga este interesanta sau una din cele 7 carti cu herry potter

| excelsior75 a răspuns:

Dostoievsky