| Yosefin a întrebat:

Vreau sa dau la UNarte si nu gasesc pe net informatii cand e admiterea si ce domenii sunt.

Cine a invatat la UNarte si ma poate ajuta cu informatii? Multumesc mult.

6 răspunsuri:
| MEHhh a răspuns:

Da sunt studenta la UNARTE si vreau sa ti spun ca eu una regret ca am intrat la aceasta facultate. Profesorii nu se intereseaza, sunt foarte delasatori si pe deasupra nu te ajuta deloc in a evolua. Bine depinde de sectie. Ce te ar interesa mai exact?

| Yosefin explică (pentru MEHhh):

Aha am inteles pe mine ma intereseaza sectiunea design. Deci eu desenez de la 7 ani Cred ca sunt la un nivel avansat.

Tu la ce sectie esti? Pot sa te intreb mai multe? Lasa-mi niste date de contact in privat. mercii.

| MEHhh a răspuns (pentru Yosefin):

Cred ca e ok... Dar acum depinde ce vrei: design ambiental sau moda. Ambele sunt destul de ok, nu pot spune mare lucru, insa daca vrei design ambiental iti sugerez sa mergi la Facultatea de Arhitectura, desi e mai greu sa intri acolo. Iar cu admiterea la UNARTE este in septembrie, dar daca vrei, se face pregatire pentru admitere in luna august si inscrierea la pregatire a inceput deja, dar o sa coste in fuctie de cate module vrei sa faci.

| Yosefin explică (pentru MEHhh):

Bine eu voiam ceva gen design grafic, adica sa lucrez si pe PC. cu logo-uri, bannere,(si alte tiprui de desene). Crezi ca e ok acolo? In sensul ca sper ca ma ajuta pe ce vreau eu sa ma axez.
La arhitectura am auzit ca e greu nu as vrea ca nu rezist 6 ani laughing adica imi place sa fac desene artistice nu schite si chestii de genu.
Imi poti spune te rog in ce consta pregatirea?

| MEHhh a răspuns (pentru Yosefin):

Aa pai asta e altceva. La design grafic (grafica) e cam greu de intrat. Este foarte mare concurenta si din cate stiu nu sunt chiar foarte multe locuri, nu pot sa iti dau un numar exact. Dar daca consideri ca esti pregatit cu toate lucrarile la zi atunci poti incerca. La pregatire, in general vei face exact ce vei da la admitere, natura statica, si probabil isi vor mai da profesori cu parerea la portofoliu tau. Portofoliul ar trebui sa contina cam tot ce stii tu sa faci, cum ar fi diferite tehnici, compozitie, studii, cateva naturi statice sau portret din ani diferiti pentru a vedea evolutia, eventual. Despre pregatire nu stiu ce altceva sa iti mai spun, difera destul de mult de la o sectie la alta iar admiterea depinde de cat de bun esti si cat de mult iesi in evidenta. La grafica se fac mai multe tehnici, dar daca doar designul grafic (Photoshop, corel draw si alte programe) te intereseaza ai putea face si un curs care la final iti elibereaza o diploma, probabil ar fi cam aceeasi suma pe care ai da o la pregatire. Asta ca alternativa happy Ai putea sa mergi la UNARTE la secretariat, sau la profesori de acolo sa te lamureasca mai bine. Oricum eu iti urez noroc happy