| Jigokunokishi a întrebat:

Vreau sa invat sa cant la chitara si ma intrebam acordurile la o chitara cu 7 corzi sau cu 6 corzi sunt la fel sau sunt acorduri cu totul diferite (ma refer in general la acorduri metal)? cer seriozitate plss!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ca sa nu uit, foloseste RGC.ro, comunitatea chitaristilor romani, si justinguitar.com, adica probabil cel mai bun curs pentru incepatori pe care-l poti parcurge gratuit. Ai acolo begginer. Si nu-i mai asculta pe toti tembelusii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acordurile sunt aceleasi. A saptea coarda nu cred ca-ti va folosi, rezuma-te la sase. O sa decizi tu cand avansezi daca e nevoie si de a saptea. Adica peste multi, multi ani happy

| IPlankz a răspuns:

Eu iti recomand sa incepi pe o chitara cu 6 corzi pentru ca e mai simplu iar acordurile sunt diferite de ex daca ai o chitara metal ea va suna diferit fata de una electrica simpla!
Sper ca te-am ajutat si daca e asa te rog sa imi acorzi o funda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IPlankz):

Acordurile sunt...sunet? Si diferenta dintre chitara de metal si chitara electrica simpla care este? Habar nu ai ce spui, vorbesti doar ca sa te auzi. Lasa lucrurile pe seama celor care le cunosc, nu te mai da cunoscator, nu faci decat sa te faci de toata jena.

| IPlankz a răspuns (pentru anonim_4396):

1.nu m-am dat mare cunoscator.
2.mi-am intrebat un amic care era langa mine.
3.nu trebuie sa insulti o persoana doar pentru ca a gresit o informatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IPlankz):

Spune-i amicului sa se apuce de orice alt instrument. Sau, de preferat, sa se lase de toate.