| alee_3151 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un aparat foto profesional de la nikon sau cannon si nu numai. Nu stiu care firma sa aleg sau care model de aparat. Asa ca as dori un mic ajutor. Vreau un aparat cu multi megapixeli, focusare buna, claritate perfecta. Stiu sa fac poze. Vizitati http://aleeexaaandra.deviantart.com ca sa va convingeti. Cine ma poate ajuta, va rog, sa imi raspunda la intrebare. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Aparate f bune (semiprofesionale) sunt: Canon EOS 40D, Nikon D90, Nikon D40x, Canon EOS 450D. Un sfat: in loc sa alergi dupa multi pixeli, mult mai bine da atentie obiectivelor(citeste, intreaba)cu care o sa lucrezi. Daca iti iei un DSLR iti va trebui macar :un zoom "superangular"; un obiectiv normal (cu focala fixa), un zoom teleobiectiv. Un obiectiv bun poate depasi ca pret corpul aparatului.

8 răspunsuri:
| piktor a răspuns:

Buget?
dslr sau compact?
zi ceva detalii acolo.
la cat de multe stii despre fotografie( "un aparat cu multi megapixeli", "focusare", "claritate perfecta") poti folosi in continuare aparatu pe care il ai acum
si un aparat foto profesional costa cam atat: http://www.f64.ro/......index.html >>>>86. 730, 99 lei (TVA inclus)

| piktor a răspuns:

Aparate foarte bune sunt si de la Olympus sau de la Sony (seria alpha: 550, 450, 350 etc)
totusi un aparat bun pentru incepatori e Nikon d5000 (are senzor mai mare decat 450d, ecran rabatabil, tehnologie mai noua) la 25 mil.
@georgesur: la ce sa foloseasca un teleobiectiv de 2 ori pretu aparatului daca n`o sa faca bani cu el. adica e de ajuns 30-40 mil pe aparat cu obiectivul din kit si un obiectiv all-around ( de ex: http://www.f64.ro/......orat.html)

| piktor a răspuns:

In 1470 de lei(350 eur) nu poti sa-ti iei un dslr decent. cea mai buna optiune ar fi Sony alpha 200. pana si Canon 450 d costa 21 mil.
si ca sa iti cumperi si 3 obiective(cum zicea georgesur) sari cu mult bugetul tau.
si ziceai ca focusarea o folosesti la majoritatea pozelor? pai focusarea e folosita in toate pozele(invata ce e aia "focus"), la un dslr focusul e in obiectiv(auto sau manual)

| Treistariustar a răspuns:

Iti recomand Nikon este foarte bun, mai ales pe acesta care este la reducere foarte mare http://bit.ly/114vg5e

| sierjuu a răspuns:

Banuiesc ca toate informatiile si nelamuririle pe care le ai, au sa iti fie aduse la cunostinta la locul faptei.

| IulianDep a răspuns:

Nu prea ma pricep dar daca vrei sa castigi unul compact o poti face aici http://bit.ly/bZrbyY

| alee_3151 explică:

@ piktor. Nu stiu eu cate stiu eu despre fotografie dar vreau sa-ti spun ca primul meu aparat l-am luat acum un an. e un Nikon s220. si cu acest mic aparat am reusit sa fac si eu niste poze... numeste-le tu cum vrei. viziteaza-mi profilul de deviantart ca sa te convingi. Ma refeream la multi megapixeli gen sa aiba peste 8! focusare pentru ca o folosesc la majoritatea pozelor pe care le fac si claritate : ce rost are sa iti iei un aparat de la Sony de 12 megapixeli care face niste poze oh go on. N-are rost.

| alee_3151 explică:

Apropo @ piktor. Aparatul il vreau dslr. Buget. 300-350 de euro. Pentru ca va fi al doilea aparat si primul prof. Vreau sa ma obinuiesc. Daca reusesc voi studia mai departe fotografia.