| anonim_4396 a întrebat:

1.am un scuter gilera stalker 49cc si mi s-a rupt socul electric, are ceva?
2. daca mie rupt socul electric, are vreo legatura ca mi se opreste motorul la relantiv. pana acuma nu mi se oprea.
3. daca ma duc asa cu socul rupt mi se poate infunda carburatoru? astept raspunsuri. va rog

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu are cum sa se infunde dar trebuie sa te gandesti ca va trebui sa-i schimbi socul altfel o sa-ti creasca consumul si o sa ai opriri foarte dese la relanti! De asemenea o sa te confrunti cu porniri greoaie! Salut!

9 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Gustere, sigur ca are, rolul socului este acela de a imbogati cu benzina amestecul carburant pe timpul timpul pornirii unui motor, dar la cald pornirile vor fi greoaie din cauza amestecului bogat in benzina, la rece la prima pornire nu sunt probleme!
2.Sigur ca are, deoarece, tu ai acum un amestec prea bogat in benzina deoarece conul acela nu mai inchide cu motorul cald, iar surplusul de benzina motorul nu mai are capacitatea de-al arde si este logic motorul se opreste!
3. Cred ca ai scos de acolo din compartimentul de sub socul electric, conul acela ce ti s-a rupt!

| gust3r a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

3. nu am scos nimic, dar acolo mi-a ramas jumatatea plasticului care se infileteaza si nu pot sa o scot nici cum...Dar am observat ca acolo este o gaura si am pus degetul si mi se opreste motorul dar daca il accelerez motorul merge dar mie mi se unge degetul cu benzina. sa scape cumva si benzina pe acolo?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru gust3r):

Desigur!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu are cum sa se infunde dar trebuie sa te gandesti ca va trebui sa-i schimbi socul altfel o sa-ti creasca consumul si o sa ai opriri foarte dese la relanti! De asemenea o sa te confrunti cu porniri greoaie! Salut!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ai mesaj!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Trebuie sa-i repari socul neaparat! Ca poate lua foc nu te-ai ganbdit? ca ia foc n-ar fi o problema doar tu sa nu patesti ceva! Iti recomand sa opresti scuterul sa-l repari apoi il poti calari! Cauta sa-i schimbi carburatorul daca nu gasesti piesa sa-l repari!

| gust3r a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am incercat azi la il lipesc, si l-am lipit l-am pus la loc am pus garnitura si cand l-am pornit nu tragea... de abia prindeam 30 km\h. am luat-o inapoi jos si a mers iarasi bine. oare daca cumpar unu nou imi va merge bine? cu cel vechi nu a mers. si l-am lipit foarte bine.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Asta-i telescopul!
scuter-centre.ro/magazin/amortizor-spate-rs24-10-cu-compensator-gaz-yamaha-aerox.html