| benga94 a întrebat:

2 intrebari am! Prima ar fi ce taxe se platesc anual sau la 2 ani la o masina,sau poate nu m-am exprimat bine,mai precis imi iau azi masina ce costuri o sa am,asigurare, itp toate cele nu prea ma pricep la asa ceva poate unii o sa rada dar nu am avut masina pana acum si nu m-a interesat sunt ceva de genu daca nu am nu ma intereseaza, acum as vrea sa imi cumpar si as vrea sa stiu la ce sa ma astept, am gasit 2 fiat brava 1 e din 97 la 1200 euro celalalt din 99 la 2000 euro asi opta pentru primul ca e si mai ieftin si pentru 2 ani nu cred ca se merita sa dai 800 de euro in plus amandoua arata foarte bine, am gasit si o corsa din 97 cu 1100 euro, tigra 1200 euro din 98 parca, oricum m-ar interesa ceva panan 1500 de euro de inceput e buna si binenteles ceva cu un consum mic, astept si eu sfaturi pareri in primul rind care ar fi costurile, si voi ce masina ati alege la acei bani, si logan mi-ar placea dar nu am gasit mai jos de 3000 si zic eu ca nu se merita, app si un polo am mai gasit dupa 95 1500 de euro nu arata rau deloc, astept pareri dau funda!

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Pai o sa platesti asigurarea care se face pe un an sau jumate de an, asta variaza intre 500 RON/an si 800 RON/an in functie de vechimea masinii, de capacitatea motorului, si anii de experienta ai soferului aici intrand si lipsa sau prezenta accidentelor (acest lucru poate mari sau micsora pretul asigurarii), apoi o data la doi ani faci ITP-ul, te ajunge in jur de 200 RON si impozitul care se plateste tot anual cu posibilitatea de plata in doua transe si asta variaza intre 50 RON si aproape 200 RON in functie de capacitatea motorului si vechimea masinii. Astea sunt toate taxele. Dar ar trebui sa iei in calcul si costul reviziei, piese schimb etc., sa iti dau un sfat ce ai putea alege nu pot pentru ca nu am cunostinta despre modelele pe care le-ai enumerat (in sensul ca nu stiu cat de fiabile, ieftine la intretinere etc. sunt). Succes.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Ca sa inscrii o masina te duce la 800 euro cu tot cu itp, asigurare, etc...iar sfatul meu e sa iti iei un logan..astea din 96-99 o sa pice una alta la ele, asa loganul e mai nou, si zic eu ca e o masina buna pentru Romania, inalt, nu consuma mult si gasesti si la 110 milioane din 2005-2006