| DanGeros a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o masina Opel Zafira 1.6 16V din 2003.
Care sunt avantajele si dezavantajele acestei masini?
Care sunt cele mai dese probleme intalnite?

2 răspunsuri:
| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

SorinL nu este adevarat eu am opel zafira de 3 ani din 2001 are motor de 1.6 16v si nu consuma mult avand in vedere ca este o masina grea. eu unul sunt multumit de ea se comporta bine si pana acum am avut doar o singura problema pe care am remediato. mie mi s-a stricat pompa de servo deoarece este electrica si am schimbat-o in res nu am avut nici o problema. recent am fost in Germania si m-am intors cu ea si am alimentat in valoare de 900 de lei si am plecat cu pasageri pe toate scaunele si m-am intors tot cu pasageri pe scaune. pe mine m-a multumit masina

| SorinL a răspuns:

Avantaje: este o masina destul de incapatoare pretabila pentru o familie formata din maxim patru membri; design placut; piese oarecum ieftine; este o masina germana.
Dezavantaje: fiind 1.6 benzina consuma foarte mult mai ales in oras(dealtfel toate 1.6 benzina consuma mult).