| anonim_4396 a întrebat:

Acum 1 luna mi-am cumparat o masina, iar in ultimele doua saptamani, a inceput sa creasca consumul, cu toate ca am mers la fel ca la inceput cu ea. Inca nu i-am facut schimbul de ulei iar anvelopele sunt cele de iarna. Sa fie din cauza asta?

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Iti dai seama din moment ce creste temp cauciucurile de iarna o sa depuna mai multa forta de frecare
Mergi cu a/c creste
Ai injectoarele murdare creste
Ai uleiul vechi si motorul se chinuie sa il plimbe prin el creste consumul
Nu era incalzit motorul ( mergi distante scurte )
In special la diesel

| Daniel31 a răspuns (pentru Crackman):

Injectoarele nu cred ca se murdareau atat de repede. Am uitat sa specific ca a mea e benzinara. Deci sa inteleg ca dupa schimbul de ulei si cel de anvelope ar trebui sa isi revina treptat-treptat

| Crackman a răspuns (pentru Daniel31):

Pot fi o gramada de motive
Pierzi compresie de exemplu la cilindru
Dar si cele mentionate o sa te ajute

| RxTx a răspuns:

Cât zahăr i-ai pus în benzină?