| dragonmagd a întrebat:

După ce am cumpărat o mașină de mâna a doua, am dus-o la mecanic pentru a face schimbul de ulei și pentru a pregăti-o de iarnă, povestea aceasta m-am costat 400 lei. A fost mult?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O canistra de 4l de ulei e undeva intre 120 si 150 de lei, 3 litri de antigel + apa distilata sunt undeva pe la 60-90 de lei, un filtru de ulei e in jur de 30 de lei, iar daca l-a schimbat si pe cel de aer, e si ala vreo 30 de lei. Am calculat cu piese de calitate, folosite frecvent la tipul tau de masina (ulei Castrol, antigel G12, filtre MANN).
Manopera la mine (ca particular 'pirat'), e de 30 de lei pentru schimb de ulei si filtre (aer-ulei), inca vreo 20-30 de lei pentru antigel.
Insa bineinteles, nu platesc TVA, nu dau factura, garantia e pe incredere.
Daca te-ai dus la cineva autorizat, care ti-a dat factura, pretul e foarte ok.
La schimbarea antigelului recomand si spalarea instalatiei, asta ridica costul manoperei pe la 50 de lei, sau mai mult (demontarea radiatorului), eventual folosesc si un aditiv de ~10 lei.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

A fost acceptabil, fa tot posibilul sa schimbi si distributia. Dupa mine este primul lucru care trebuie schimbata atunci cand cumperi o masina sh.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbul de ulei nu inseamna pregatire pentru iarna.

400 lei nu e mult pentru un schimb de ulei, bineinteles, conteaza si uleiul si masina si filtrele puse. Cu informatii atat de vagi nu iti poate spune nimeni daca e mult sau nu

| OldSoul a răspuns:

Da, este ok, daca in acest pret au fost incluse si piesele.

| MrDrx a răspuns:

Depinde marca de masina si ce a schimbat pe langa ulei mai sunt si filtre de polen, aer, combustibil, ulei etc
Daca zici ca a pregatito pentru iarna cred ca i-a pus si cauciucuri de iarna?

| dragonmagd explică (pentru MrDrx):

Vw polo 1.2. schimb de ulei, filtru și antige.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dragonmagd):

O canistra de 4l de ulei e undeva intre 120 si 150 de lei, 3 litri de antigel + apa distilata sunt undeva pe la 60-90 de lei, un filtru de ulei e in jur de 30 de lei, iar daca l-a schimbat si pe cel de aer, e si ala vreo 30 de lei. Am calculat cu piese de calitate, folosite frecvent la tipul tau de masina (ulei Castrol, antigel G12, filtre MANN).
Manopera la mine (ca particular 'pirat'), e de 30 de lei pentru schimb de ulei si filtre (aer-ulei), inca vreo 20-30 de lei pentru antigel.
Insa bineinteles, nu platesc TVA, nu dau factura, garantia e pe incredere.
Daca te-ai dus la cineva autorizat, care ti-a dat factura, pretul e foarte ok.
La schimbarea antigelului recomand si spalarea instalatiei, asta ridica costul manoperei pe la 50 de lei, sau mai mult (demontarea radiatorului), eventual folosesc si un aditiv de ~10 lei.

| ArianaGrande23 a răspuns:

Pai,nu stiu ce sa spun... cred ca a fost mult.