Întrebare recomandată | gabi91 a întrebat:

Acum o luna de zile cand am masurat densitatea la antigel rezista pana la -27 grade. dar in urma cu saptamana am avut niste probleme cu masina, si am adaugat un litru jumate de apa ( simpla) nu stiu daca mai are aceiasi densitate antigelul acum. daca scot un litru din vas si completez cu un litru de antigel concentrat, este bine?

6 răspunsuri:
| Radu_Emil_Constantin_1970 a răspuns:

De obicei daca tii la masina completezi cu apa demineralizata. daca scoti un litru de solutie si completezi cu un litru de antigel pur o sa creasca densitatea, cred ca undeva la 30si ceva de grade

| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde care e cantitatea totala de antigel pe care o ai in masina, daca e undeva la 5 litri si ai completat cu 1 jumatate acum va rezista pe la -10 grade, poate chiar mai rau. Cel mai sigur te duci la un service sa il verifice pentru ca nu e scump. Nu poti fi sigur nici o-data si nu e bine sa te joci pentru ca sunt chestii minore din cauza carora poti sa ai belele si nu are rost.

Daca scoti un litru si completezi cu un litru de antigel pur e ok dar nu excelent pentru ca dupa aia risti sa nu mai ajunga apa la temperatura optima in mers. Cel mai indicat e sa te duci cu ea la un service, sau daca nu vrei si nu vrei da, e ok sa pui cam un litru!

| 0rlando a răspuns:

Dacă ai completat cu apă, desigur că densitatea a scăzut drastic, dar dacă înlocuiești un litru din soluția curentă cu un litru de antigel concentrat, densitatea va urca iar la valori normale.
Ai grijă să completezi cu același tip de antigel.

| gabi91 explică (pentru 0rlando):

Pai nu mai stiu ce fel de antigel are. in ea.ce ar trebui sa fac?

| 0rlando a răspuns (pentru gabi91):

Culoarea contează. Să aibe aceeași culoare și nu e nici o problemă.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu cred ca merita sa risti asa.Macar adaugati fratilor apa distilata in antigel, daca nu va permiteti sa inlaturati orice risc prin folosirea lui concentrata.In locul tau, mai ales daca ai pus apa de robinet, as schimba porcaria aia complet.Scuze,dar cum sa te scumpesti la o potcoava, riscand calul?