| gabi91 a întrebat:

Antigelu meu rezista la -5 grade este 'slab'. daca scot un litru din vas si pun un litru de antigel concentrat creste pana pe la -20.-25 de grade?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Normal în soluția de 5 litri, se pun 2 litri de antigel și 3 de apă distilată, dar cum tu ai deja ceva antigel, presupun că ar merge și așa.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu un singur litru nu va creste foarte mult concentratia, deci nici punctul de inghet nu va cobori foarte mult. Cel mai indicat ar fi sa il inlocuiesti complet, nu costa o avere, iar operatiunea nu este deloc dificila si macar esti linistit. Daca iei cu 1l in plus, vei avea si de completat in caz ca mai scade nivelul in timp, iar cativa ani nu mai ai stres.

| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Ca sa fii sigur si sa nu repeti operatia de 2 ori scoate 2l de lichid racire pe care il ai acum si completeaza cu 2 litri antigel concentrat.
Dupa ce ai facut operatia asta, mergi putin cu masina sa se amestece, apoi ia intr-o seringa lichid racire si baga-l in congelator, pentru ca acolo ai cel putin 20 grade cu minus. A doua zi te uiti daca a inghetat, daca nu inseamna ca e bun.
Eu asa testez de cativa ani antigelul.
Mult succes.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ai cam 4 litri in total, e suficient sa inlocuiesti un litru din cel pe care-l ai cu un litru concentrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate cu seringas i un mic furtun tot antigelul vechi din vas. Completezi pana la max. cu antigel concentrat, inchizi busonul, pornesti motorul, mergi pe unde ai treaba si apoi mai faci inca o data treaba la fel. Dupa 2-3 cicluri din astea ar trebui ca punctul de inghet sa fie pe la -20- - 25. Poti merge si intr-un service sa-ti verifice corect concentratia, dar nu uita, trebuie verifica dupa ce ai mers si nu imediat sa-l testeze numai pe cel din vas.

| WPP a răspuns:

Ce cantitate de lichid de racire iti intra in motor? (spune-mi macar capacitatea cilindrica si caut eu). Ca sa ai o garantie ca rezista la -15, -20 de grade, concentratia ideala este de 1/1.

| gabi91 explică (pentru WPP):

1900 cmc. motor de 1.9 tdi

| WPP a răspuns (pentru gabi91):

Ai aproximativ 8 litri in instalatie, ca sa ajungi sa iti reziste la -15, -20 de grade recomand o adaugare de minim 2 litri de antigel desi, cred ca ar fi mai indicat sa schimbi tot ce e acolo si sa pui jumatate antigel jumatate apa distilata. Te va costa schimbul aproximativ 100 de ron fara manopera. Aici vei gasi un post de-al meu cu cateva informatii despre proprietatile antigelului: http://www.tpu.ro/......rges-fara/

| busuioc23 a răspuns:

Foloseste un densimetru si ai sa vezi exact cate grade ai