| Daviddddd a întrebat:

Again! happy
Știu regula pentru categoria B1.
Vreau să-mi propuneți mașini ce se încadrează în 550 de kg.
M-am gândit la un smart fortwo, fiat 500, chiar și axiam. thinking
Vreau să vă întreb, cele două mașini, smart fortwo // fiat 500 se pot conduce? Adică, mă gândesc că de-aia îi spune "Fiat 500" că are 500 kg. M-am interesat și pe internet am găsit doar până-n 700 de kg.
Fundă, ajutați-mă! >big grin

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Smart fortwo are si el peste 700Kg, nu se pot conduce cu B1.Singura varianta este Aixam/Microcar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Smart in niciun caz nu poti conduce. are peste 800 kg si un motor care dezvolta mult peste 15kw

fiat 500 se numeste 500 pentru ca are un motor ce 500cmc nu pentru ca are 500kg. Si e cam la limita fiat 500 (ma refer la modelele pana in anii 1975, pentru ca cele actuale sunt grele si cu motoare puternice).

Iti ramane doar Axiam si Microcar

| Braunion a răspuns:

Scoti toba la un Trabant, si ai masina de 550 kg laughing