| AlexisJohn17 a întrebat:

Ajutati-ma va rog!
Am schimbat antigelul la masina, cu motorul rece, am desfacut scutul, am scurs lichidul dr racire vechi, l am combinat pe cel nou, l am adaugat cam vreo 2 l l a tras pe tot aproape am mai bagat de am completat, si cand motorul e rece, antigelul este la maxim cand urca apa la 90 grade antigelul creste foarte mult peste maxim
E normal?
Trebuie sa mai scurg din el?
Unde trebuie sa fie antigelul cand e rece si unde cand e cald?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand e cald poate sa fie sub minim sau aproape de minim pentru ca ramane in tevile pe unde trece sau radiator. In timp ce se raceste motorul isi revine la normalitate probabil are un reflux nu inteleg nici eu cum isi revine la normal dar am vazut la masina mea smecheria asta.

| Nicky29 a răspuns:

Nu mă prea pricep dar mie când mi-a schimbat antigelul mecanicul mi la adăugat în funcție de tipul mașinii și a intrat aproximativ 8 litri în mașina, ai un semn pana unde trebuie sa îl pui iar dacă pui prea mult nu are nimic.Cred ca temperatura antigel ului de fierbere este la 110 grade. Nu știu ce sa zic cu exactitate poate ai probleme și la instalatia de răcire a antigelului.