| emoboy a întrebat:

Am si eu o mica problema imi trepideaza motorul(diesel)la masina si cand e cald si cand e rece la relanti(merge si neregulat putin, scade si urca in ture). Ce ar putea sa aiba? ps relantiul il are de 800 de ture si mai scade la 700 mai creste...si cand e rece se mai aude si un huruit ciudat FUNDA

Răspuns Câştigător
| Adrrean a răspuns:

Huruitul e de la faptul ca la rece, uleiul la diesel fiind mai gros, face mai greu presiunea de ulei, intarzie cateva secunde, atunci suna ca un tacanit, e cam generala chestia la motoarele diesel

4 răspunsuri:
| IF88MDL a răspuns:

Verifica si valva EGR

Răspuns utilizator avertizat
| ginoeugen23 a răspuns:

Daca e cdi... e regulatorul de presiune

| Adrrean a răspuns:

Mie imi e la 1000-1100 la relanti, probabil trebuie reglat din pompa sa mearga mai turat, sa ajunga minim la 900-1000 ca sa nu trepideze, trepideaza deoarece ar vrea sa se opreasca, nefiind turat suficienthappy