| FreundundM a întrebat:

Alegeți dintre următoarele modele pentru un începător, ma interesează să aibă consum mic (intenționez sa merg f mult cu ea ca sa capăt experiența) să aibă piesele destul de ieftine pentru ca presupun ca la o mașină SH se ma strica cate ceva...să aibă manevrabilitate/ vizibilitate bună: Golf 5 Megane 2/3, ford focus, toate variantele compacte/hatchback. Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vrei ceva ieftin? vrei ceva sa poti face ocolu pamantului in 40 de zile? Matiz, si consum mic si fiabila, pentru un incepator te strecori usor, costa f putin, si inveti sa si conduci.Nu iti lua masina buna din prima ca o bulesti.Freci gentile de borduri,poate stai cu picioru pe ambreiaj,si lista poate continua. Daca ai bani,si iti permiti sa investesti intr-o masina buna, da-i bataie, ia masina buna din prima si apoi bagi in ea cat nu face. Spor, sau poti lua un logan gpl, sa te poti plimba

| RoCkKiD a răspuns:

Ce buget ai?

| FreundundM explică (pentru RoCkKiD):

3000€

| RoCkKiD a răspuns (pentru FreundundM):

Asta e doar masina sau cu tot?

Dupa ce o iei poate trebuie inscrisa daca nu e de la noi, poate ii faci un schimb de ulei/filtre/placute sau alte consumabile care pot fi uzate chiar daca masina e ok. asta poate sa te ajunge lejer la 2-3000 de lei in plus. Daca bugetul tau total e 3000 masina ar trebui sa fie sub.

| SasaSasa2000 a răspuns:

VW Golf 5, Renault Megane II/III si Ford Focus.
Deci... La Golf 5 scaunele sunt mai sport,așa că. dacă pleci la munte cu ea, nu uita să ați iei o pernă cu tine (-).
Mégane e mai confortabilă decât golful și are un motor mai puternic, poate consuma mai mult decât golf, depinde cum o conduci... Este mai spațioasă decât golful, dar mult mai urâtă, dacă te interesează designul, și despre Focus. te referi la Ford focus 2001 sau 2010?
In fine. dacă era vorba de 2001, eu pe aia as alege-o, dintre astea trei: Ford Focus.

| Andresso a răspuns:

Hyundai i30 sau i20 mai noua

| Bossdeanonim12 a răspuns:

I ati o masina in care ai siguranta, apoi te gandesti la consum si intretinere. Nu iti recomand ceva mic si ieftin, mai bine sa fie mare si ieftin, safety first.
Cat despre renault, au tabla proasta si foarte subtire in caz de impact se face acordeon... Nu conteaza ca nu e la viteza.
ito poti lua un audi a4, a6. Vw passat 2.0 tdi. Bmw 525d 2.5. Bmw x5 2003 3.0. Mitsubishi outlander 2.0. Bmw 320. Audi a3 2004. Land Rover freelander 2.0 2001.
Succes la sofat.