Întrebare recomandată | silviu_5210 a întrebat:

Intentionez sa imi cumpar o masinuta.
Bugetul va fi undeva la 3000 euro, bani cu care sa o si insciu.
M-am orientat la cateva modele, dar as vrea parerea clor care sunt mai in tema care ar fi mai buna.
Ar fi de ales intre: Golf4(cam greut de gasit la banii astia)Ford Focus, Opel Astra Classic, Peugeot307 si Fiat Stilo.
Nu vreau o masina mica gen Matiz sau un breack. Vreau un hathback cu 4 usi, exclus cele cu 2 usi.
Ma intereseaza si sa aiba un consum bun,piese cat de cat ieftine, dar sa aiba viata motorul, sa nu ma rog de ea sa plece de pe loc.Si inca un lucru:Benzina sau diesel? Masina va fi folosita pentru deplasarile necesare(serviviu,piata, o iesire la munte, etc) in jur de 25000 km anual. Exclus gama Dacia.

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Uite aici cel mai bun siteu de vanzari auto:http://www.autovit.ro/

| silviu_5210 explică (pentru onasis1961):

Am stat azi toata ziua pe autovit, chiar am gasit masini care la prima vedere arata bestial in comparatie cu pretul cerut.Dar sincer, eu fiind din Curtea de Arges parca nu imi vine sa merg pe la SM sau AR MH TM sau stiu eu unde sa vad o masina, si daca nu imi convine sa fac drumul degeaba.
Zilele astea, voi merge la Ramnicu Valcea, acolo sunt cateva parcuri cu masini SH de import sa vad ce gasesc pe acolo.Problema ar fi ca nu stiu exact care ar fi taxa pentru o anumita masina care as gasio in parc.
Si inca ceva, daca stie cineva sigur, ce acte trebuie sa imi dea cei de acolo sa pot inscrie masina fara vreo problema.Nu am cumparat pana acum vreo masina adusa din afara si sunt total pe langa.
Multumesc de raspunsuri!

| vigome a răspuns:

O varianta buna pentru tine ar fi o masina cu motor pe motorina de maxim 2.0. Recomandarea mea Seat Toledo 2, 1.9 tdi. Pentru ce?
Una din masinile simple, eficiente, cu un consum mai mult decit satisfacator, fiabila (motor de A3 si golf). Un toledo 2 are un portbagaj mai mare ca multe alte masini din clasa lui (exemplu laguna, opel), este in general mai fiabila decit multe alte masini prin motorizare si piese (VW), este mai ieftina ca un golf (diferenta fiind caroseria si cam atit). Daca gasesti si varianta cu motor ARL (150 CV), nu necesiti mai mult si nici nu vei simti diferenta intre ea si cea pe benzina ca si demaraj. Bun, de acord va fi mai zgomotoasa ca un benzinar da si consumul e diferit. Din experienta proprie iti spun ca am facut un drum de vreo 3000km cu medie de consum 5, 2 (mers sportiv) si mers normal 4, 3. Incearca una, uita-te bine, compar-o cu alte masini, conduce-o si vezi si tu. Oricum e mult mai ieftina decit golful si te incadrezi in bugetul tau cu ea.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand Astra G, e cea mai economica, mai ales motorul 1.7 DTI, si piesele sunt destul de ieftine mai ales la dezmembrari. Si nici pretul nu este foarte mare.

| Mariussss14 a răspuns:

Benzina trage mai tare motorul dar tine mai putin motorul
Diesel tine mai mult motoru dar e mai puturos...

| Sk1j4 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic.Doar ferestete de Peugeot sunt extraordinar de scumpe piesele.

| gнσѕт a răspuns:

Iti recomand un Golf4 dar e cam greu de gasit asa este, sau Ford Focus... Ambele sunt economice la combustibil, si iti recomand pe motorina pentru ca o sa consume mai putin, piesele sunt ieftine si in special Golf 4 nu e chiar o masina lenta.
Am avut golf4 break si am fost foarte multumit de ea si nu am avut probleme de genul asta cu motorul sau altceva, decat cu placutele de frana si schimbul uleiului (rar)...

| PurceluAtomic a răspuns:

La bugetul asta nu gasesti nimic in stare buna (in afara de un Logan)

| Spex188 a răspuns:

Peugeot 307 Diesel bineinteles.

| Ghiorghe_Alexandru_1987 a răspuns:

Ford Focus 1.6i, 101 cp, hatchback, 4 usi- cel mai bun motor! am detinut una 5 ani, pana in dec 2012! in acest timp am schimbat DECAT bobina de inductie, in rest DOAR consumabile! NU iti recomand diesel(sunt posesor). Cand am vandut masina avea 190.000 km si mergea excelent!

| alynuspf a răspuns:

Iti dau o alfa 147 1.6 benzina, motor eco! inscrisa Ro 2011...pret 2700E

| silviu_5210 explică (pentru alynuspf):

Nu ma atrage Alfa de niciun fel.Cred ca o sa raman la Focus.Inca nu stiu ce motorizare, ma incanta 1, 6 101cp benzina, dar parca tot la un diesel as tinde.

| ochiverzi2007 a răspuns (pentru silviu_5210):

Si eu tot un diesel ti-as recomanda!