| postiga a întrebat:

Am achizitionat pe 22.10. 2013 o masina din Germania, am facut RAR pe 12.11. 2013 care e valabil 60 de zile, iar pe 20.11. 2013 urmeaza sa-mi expire numerele provizorii de Germania. Problema este ca acum timbrul de mediu este foarte mare si as vrea sa astept pana dupa 1 ianuarie ca sa inmatriculez masina, daca bag masina in garaj si n-o mai scot deloc pana rezolv toate documentele dupa 1 ianuarie e vreo problema? La taxe si impozite trebuie sa platesc ceva? Cum e cu termenul legal de 30 de zile pentru inmatricularea masinii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti impozitul pe acest an, se plateste proportional cu timpul scurs de la introducerea masinii in tara si pana la sfarsitul anului.
Nu cred ca va fi o problema daca nu o sa circuli cu ea pana o inmatriculezi.
Vezi ca poti face inmatricularea provizorie, pe o perioada totala de 90 de zile, cate 30 de zile o data.

| niculita4tpu a răspuns:

Ai dreptul sa iei numerele provizorii de 3 ori. Daca nu o inmatriculezi inainte sa expire RAR-ul il platesti iar, daca tu crezi ca merita, treaba ta. Daca circuli fara RAR si esti prins, risti sa-ti retina talonul sau sa iti iei amenda, nu mai stiu exact. Ai calculat cat trebuie sa platesti pentru timbru sau din auzite stii ca e mare? Daca nu ai calculat, intra si completeaza calculatorul de la ANAF: http://static.anaf.ro/......_2013.html Nu poti circula nici fara RCA, caz in care iti dau site-ul brokerului de la care iau de cativa ani RCA-ul, are calculator gratuit si este de incredere - vezi ca dupa ce introduci datele masinii in calculator primesti mai multe oferte de la diversi asiguratori, plus promotiile in vigoare: http://rca-ieftin-online.ro/

| postiga explică (pentru niculita4tpu):

Eu nu vreau provizorii deoarece o sa bag masina in garaj si nu o sa mai circul cu ea decat dupa ce rezolv totul in ianuarie, timbrul de mediu, asigurare etc, e vreo problema daca fac asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai informatii ca dupa 1 ian o sa scada taxa? nu am auzit nimic despre treaba asta

| postiga explică (pentru suntserios):

Pentru mine o sa scada, ca o sa intre masina la 9-10 ani cu cum e acum la 8-9