| patriciatimeea a întrebat:

Daca cumpar o masina din Germania (si are numere de Germania), oare as putea sa o conduc pana in Romania? Adica pot sa trec prin alte tari cu numere de Germania? Nu ma opreste nimeni? Si apoi ce taxe trebuie sa platesc ca sa o pot inmatricula in Romania? si cam cat as putea sta cu numerele provizorii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti veni in Romania cu numere de Germania dar va trebui sa le schimbi in 30 de zile.
Pentru inmatriculare va trebui sa platesti timbrul de mediu, ITP, RCA, numerele de inmatriculare, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

| patriciatimeea explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns (pentru patriciatimeea):

Poti si in Romania in caz de intrebi de unde stiu tata aduce masini din Germania si le vinde in tara de asta stiu

| patriciatimeea explică (pentru Vlad_Bogdan_1996):

Aha...si care e diferenta care o adauga la pret cand le vinde in Romania? Si nu stii cumva din ce zona din Germania cumpara? Am auzit ca Stuttgard e o zona buna, dar eu nu ma prea stiu ca sunt fata.

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns (pentru patriciatimeea):

Pai ei merge cu un prieten care vinde masini de vreo 20 de ani si are relatii pe acolo. Ei vorbesc din tara si cand se duc isi cumpara masinile direct de la cineva.

7 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Deci daca are numere de Germania permanente, la inmatriculare iti trebuie si un certificat fiscal de la fostul proprietar. Daca are numere provizorii, de-alea cu banda rosie pe dreapta, iti trebuie doar actele masinii. De mers poti sa mergi cu ele pana cand se termina asigurarea.

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Numerele provizori tin 30 de zile si trebuie sa ai actele lor in masina tot timpul in caz de te opreste politia. Poti umbla prin toata europa dar 30 de zile cu ele. Cred ca costa 50-100 de roni ceva de genul. Oricum cautinpe net sau intrebi pe cineva.

| patriciatimeea explică (pentru Vlad_Bogdan_1996):

Dar cu numere de Germania pot veni in Romania?