| rockvandam a întrebat:

Am auzit de la un politist ca de la anul se vor scoate masinile diesel din circulatie in Romania.Este adevarat acest zvon sau nu?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Numai mama Omida & Co ar putea sa prevadă așa ceva.
Sunt niște discuții cu privire la viitor, dar sunt multe etape de parcurs pana acolo, vezi de exemplu cum s-a reglementat norma de poluare.

| mgtow a răspuns:

Ar fi misto sa le scoata. Benzina e sfanta. Motorina pentru autobuz si camion ca au de tras

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, probabil nu ai inteles nimic din respectiva stire.
Da masinile diesel probabil vor fi interzise in viitpr, dar nu la anul, nicidecum la noi si mai ales nu toate dieselurile.
Unele orase din Germania au inceput batalia cu dieselurile vechie, euro 1, 2, 3 care vor fi interzise sau se vor impune taxe mari. Probabil peste vreo 10-15 ani vor aparea si la noi interdictiile

| Nimeni10 a răspuns (pentru suntserios):

Peste 15 ani sigur vom respira cu masca de oxigen.

| Alfred0703 a răspuns:

Sa le scoata? Nu. Nimeni nu te poate face sa nu folosesti o masina diesel. Taxele o sa devine din ce in ce mai scumpe astfel incat nu vei mai putea sa le platesti. Asa te vor face sa renunti la ele.