| zagancm a întrebat:

Am facut un accident rutier intr o zona în care nu exista camere de supraveghere. Am fost la secția de politie și am dat amandoi declarații iar polițistul a spus ca celalalt conducător a fost de vina. Mi-a dat procesul verbal al celuilalt conducător auto precum ca a trecut pe culoarea roșie a semaforului sa pot merge la asigurătorul de unde avea dansul asigurare sa pot depune dosar de dauna. Am primit bani de la asigurare iar dansul a făcut contestație, a pus martor fals și judecătorul a anulat procesul verbal.
Întrebarea mea dacă bani ce I am primit de la asigurări ii înapoiez sau mie imi va lua permisul de conducere sau el o sa-si facă masina pe asigurarea mea?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata a fost anulat doar procesul-verbal de contraventie si numai in prima instanta si nu cred ca judecatorul s-a pronuntat si cu privire la vinovatia ta.
De altfel mai exista cale de atac. Daca politia ataca hotararea primei instante aceasta poate fi schimbata sau nu si abia dupa aceasta ramane definitiva hotararea de anulare.
Daca nu o ataca hotararea primei instante ramane definitiva dupa expirarea termenului.
Nu spui daca ai fost citat sau nu in plangerea contraventionala.
De asemenea nu spui daca chiar a existat un martor.

| zagancm explică (pentru Ioandelasal):

Eram eu singur la semafor in intersecție era după ora 21:30 și am plecat pe verde, dansu a venit din dreapta pe rosu eram doar noi în intersecție deci nu avea cine sa ii fie martor când am fost la secția el I a spus polițistului ca a trecut pe galben iar el mi-a dat procesul verbal precum ca a trecut pe rosu ca să pot deschide dosar de dauna. Am deschis dosar după 2 săptămână primesc mesaj a dansu a făcut contestație iar după o luna primesc mesaj sa ridic bani de la banca. După jumătate de an primesc citație sa ma prezint la tribunal ca și intervienent înainte sa ma duc la tribunal am fost la un avocat și mi-a zis ca nu are ce sa îmi facă doar sa nu își pună martori falși.A trecut un an și după primesc hotărârie de la tribunal ca I a anulat procesul verbal. as vrea sa termin cu astea ca m-am saturat dacă as știi ca nu trebuie sa înapoiez bani sau altceva nu as mai face apel si as lasa o asa

| Ioandelasal a răspuns (pentru zagancm):

Angajeaza un avocat si sa atace hotararea primei instante.
Si la martor sa-i faca plangere penala pentru marturie mincinoasa.

| darrio2007 a răspuns:

Cand spui „Am facut un accident rutier", se cam intelege ca tu esti de vină.
Prefer sa nu mai comentez.

| zagancm explică (pentru darrio2007):

Eram eu singur la semafor in intersecție era după ora 21:30 și am plecat pe verde, dansu a venit din dreapta pe rosu eram doar noi în intersecție deci nu avea cine sa ii fie martor când am fost la secția el I a spus polițistului ca a trecut pe galben iar el mi-a dat procesul verbal precum ca a trecut pe rosu ca să pot deschide dosar de dauna. Am deschis dosar după 2 săptămână primesc mesaj a dansu a făcut contestație iar după o luna primesc mesaj sa ridic bani de la banca. După jumătate de an primesc citație sa ma prezint la tribunal ca si intervienent înainte sa ma duc la tribunal am fost la un avocat și mi-a zis ca nu are ce sa îmi facă doar sa nu își pună martori falși.A trecut un an și după primesc hotărârie de la tribunal ca I a anulat procesul verbal. as vrea sa termin cu astea ca m-am saturat dacă as știi ca nu trebuie sa înapoiez bani sau altceva nu as mai face apel.

| UserRo10 a răspuns:

Momentan doar procesul verbal e anulat. Tu ai luat banii si ai reparat masina iar lui i-a crescut asigurarea cu 2 puncte bonus malus. Prima data trebuie sa dea in judecata asiguratorul si apoi pe tine in civil si nu va castiga