| kypsyk112 a întrebat:

Am avut un accident acum 2 luni iar masina pe care am lovit-o proprietarul a primit bani de la asigurari sa o repare in regim propriu.Acum cel care a primit bani solicita si de la mine o suma de bani pentru as cumpara alta masina. mentionez ca masina lovita putea fi reparata cu bani de la asigurari dar a preferat sa o vanda pe bucati fara sa ma consulte.cand s, a facut amiabila nu am stiut nimic ca imi mai cere bani.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sanatate maxima! Cei de la asigurari au evaluat si au platit reparatia. Daca nu a fost dauna totala...sa-si ia masina din banii lui, nu dintr-ai tai.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai nici o treaba cu el in acest caz.
Nu are de ce sa te consulte ce face el cu masinalui, odata ce a primit bani de la asigurarea ta ca sa-si repare masina, este problema lui.
Din acest moment, nu are decat sa te dea in judecata, pentru ca tu nu mai ai nici o obligatie fata de el.
Legal, el a primit banii de la asigurarea sa si-o repare, daca nu a facut-o, este problema lui.
Nu-i da bani, nu te lasa intimidat, spune-i sa deschida proces daca are chef, dar nu ai de ce sa te temi, daca asigurarea a rezolvat deja cazul si l-a despagubit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fie sanatos. Ai avut asigurare valida, asigurararea a platit, treaba lui, sa se descurce daca vrea masina noua.

| anonimg a răspuns:

Nu-i mai plati nimic. Normal: i-ai dat asigurarea si atat. Daca insista apelezi la politie.

| LPCTSTR a răspuns:

Zi-i sa-si mai puna pofta-n cui. Daca a platit asigurarea, atunci nema bani in plus si cu el ai incheiat orice discutie, pentru ca este clar teapa.

| Holiday a răspuns:

Nu mai ai absolut nici o obligatie fata de el. Doar incearca sa te prosteasca.

| Isac_Ioan_1967 a răspuns:

Nu ai nicio treaba cu el ai grija sa nu crezi nimic este un es**oc scuze de limbaj funda?

| Bro4555 a răspuns:

Nu cred ca ai vreo obligatie sa ii mai dai vreo-un ban, odata ce asigurarea a platit totul, ce interes ai mai avea tu sa il ajuti sa isi cumpere alta masina? mie imi miroase a teapa, ai grija sa nu te prosteasca.

| kypsyk112 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.