| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva a facut accident cu masina proprietarului acelei masini, soferul neavand permis de conducere, intrebarea mea este, daca proprietarul nu a dat masina furata dinainte sa se intample accidentul mai poate cere despagubiri pe masina? Am inteles de la un politist ca el trebuie sa o repare nu cel ce a facut accidentul

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul care a incredintat masina unei persoane care nu poseda permis de conducere se face vinovat de comiterea infractiuni de incredintare.
Chiar daca isi repara el masina si a comis infractiunea poate cere contravaloarea reparatiei de la cel vinovat, deoarece nu i-a incredintat masina ca sa fie accidentata.