| JustRisa a întrebat:

Hei! Acum aproximativ o lună mi-a fost lovită mașina în parcarea din fața blocului. Mașina mea era parcată. Știu cine a lovit-o, iar persoana respectivă a fost de acord să mă despăgubească prin firma de asigurări. Problema este că mașina mea nu are nici asigurare și nici ITP pentru că nu avea rost să le fac atât timp cât încă nu aveam permis (acum am). Pe lângă asta, mașina are 3 proprietari (eu, mama și fratele meu) în urma dezbaterii succesorale. Nu am anunțat la poliție accidentul pentru că autorul accidentului a completat pe loc o constatare amiabilă. Un prieten de familie care se ocupă cu asigurări mi-a spus că nu îmi trebuie asigurare și nici ITP pentru ca mașina să fie reparată, atât timp cât accidentul nu s-a produs în trafic. Cei de la firma de asigurări refuză să aprobe dosarul pentru a putea merge în service cu mașina, invocând diferite motive precum faptul că sunt 3 proprietari, că nu am asigurare etc. A trecut deja o lună. Pe lângă faptul că refuză să mă despăgubească, fac și anumite erori și vorbesc foarte urât. Acum câteva zile am fost sunată și mi s-a spus că firma de asigurări îmi va vira banii pentru reparație în cont. Următoarea zi l-am sunat pe domnul care se ocupă de dosarul meu și mi-a spus că e o eroare și să aștept să îmi elibereze hârtia prin care refuză să mă despăgubească. De o lună îl sun încontinuu ca să fiu la curent cu ce se întâmplă și foarte rar răspunde la telefon, de multe ori spunandu-mi că urma să mă sune mai spre seară (în afara programului de lucru). Aștept de o săptămână să îmi elibereze o hârtie, dar nici el nu știe ce hârtie... azi îmi spune că îmi dă una prin care să mă duc cu mașina în service, mâine îmi spune că nu îmi aprobă dosarul și îmi va elibera (cândva) o hârtie în care vor fi trecute motivele. Ce am de făcut acum? Nu mi se pare corect să îmi lovească unul mașina și eu să plătesc din buzunarul meu. Atât timp cât mașina mea era parcată și accidentul nu s-a produs în trafic nu înțeleg de ce bagă motive precum asiguarerea, ITP-ul și faptul că sunt 3 proprietari ca să nu îmi repare mașina.

2 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Ii dai in judecata.

| RoyalJakiro a răspuns:

Sesizare la politie, foarte simplu!