| dmd17 a întrebat:

Am contact keyless go si cand opresc masina palpaie un bec in bord in forma de o masina cu cheie.
E normal sa palpaie dupa ca opresc motorul si ies din masina?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca este atentionare, cand nu se mai afla nimeni in masina, s-o inchizi.

| relian a răspuns:

Keyless entry ori go nu e keyless start stop motor.Ce spui tu este cand incui ori descui masina,nu folosesti cheia deloc.
Cu alte cuvinte nu mai scoti cheia din buzunar, poseta etc deloc.
Dar trebuie sa atingi minerul usii sa inchizi, ori sa dedcui, cit si butonu sa pornesti, sau opresti motoru.
La masinile care au ceva keyless nu mai ai contactu ala unde sa bagi cheia.

Daca este normal sa afiseze la bord ceva? Depinde de brandul masinii, de model etc.
Daca ai manual, sigur scolo spune despre asta.