| Bunghez_Andrei_2000 a întrebat:

Am cumpărat recent o mașină si am facut si asigurăre pe un an, dar am făcut asigurarea pe numele meu si talonul este tot pe numele fostului proprietar, acum cand o sa schimb numele din talon se anulează asigurarea? Sau nu contează?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, e bine ca ai asigurarea pe numele tau. La inmatriculare trebuie sa prezinti o copie dupa asigurare, si e obligatoriu sa fie pe numele tau, in vederea inmatricularii. Nu trebuie alta, dar daca schimbi numarul de inmatriculare, poti merge la asigurator sa modifice polita, gratuit.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu putea sa iti emita o asigurare pe numele tau, decat daca este o asigurare in vederea înmatriculării.
Copia acestei polite o vei depune la DRPCIV cu restul documentelor.
Daca schimbi numarul sau daca nu il ai trecut in polita, dupa ce primesti talonul ii dai o copie celui ce a emis polita, pentru a trece in polita numarul nou.
Valabilitatea ei ramane aceeasi.