| Alex57855435786 a întrebat:

Salut.
Am o masina cu numere rosii pe 3 luni valabile pe numele fostului proprietar dar asigurarea mi-a anulato. Am facut RAR-ul si am facut si o asigurare pe 1 an pe numele meu. Programarea la inmatriculari o am peste 3 saptamani. Pot circula cu masina asa daca numerele rosii sunt pe fostul proprietar si asigurarea pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

El nu a anulat-o ca sa iti faca rau, ci s-a dus si si-a recuperat banii de pe RCA pe lunile ramase platite dar "nebeneficiate", fapt care anuleaza polita RCA in cauza, din punctul meu de vedere insa un porc ramane un porc indiferent de situatia financiara.
Cred ca poti merge fara probleme asa pana la inmatriculare cu acest RCA pe numele tau, din punct de vedere legal sau nu, chiar nu am habar, in aceasta perioada de 'suspendare' a proprietarului de drept, daca este legal sau nu, cel putin tu esti de buna credinta!
Sa vedem cati cu masinile inmatriculate pe Bulgaria TX, au asigurari valabile?
vezi ce zic ceilalti colegi referitori la intrebarea ta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti circula, daca esti in termenul de valabilitate a ITP si nu ai depasit 90 de zile de la data cand ai obtinut numerele provizorii.