| luciannicolae95wow a întrebat:

Am cumparat de curand o masina, peste doua zile asigurarea fostului proprietar expira. Sunt programat sa o inmatriculez pe numele meu tocmai pe 11 septembrie. Si acum intrebarea, imi pot face o asigurare pe numele meu chiar daca masina inca este pe numele fostului proprietar, pana o inmatriculez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti sa-ti faci asigurarea, de altfel aceasta este necesara la inmatriculare, trebuie sa prezinti copia asigurarii, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
g)copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;"

| Intruder19 a răspuns:

Te duci si ceri o asigurare in vederea inmatricularii si iti face pe serie de sasiu, chiar daca masina nu este inmatriculata pe numele tau.