| luanna121 a întrebat:

Am facut accident. Avarii foarte usoare, masina respectivului avand doar o mica fisura in bara, eu fiind vinovat. Ne-am oprit, am discutat si am decis sa ii platesc o anumita suma de bani, neapeland la politie sau la asigurari. Poate sa se duca la politie si sa depuna plangere acum? Tin sa spun ca a luat banii, nu a facut poze, a plecat. Este vreun risc? Nu am completat formularul, neapeland la asigurari.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E ok, nu o sa mearga nici el la Politie, nu are nici un motiv si nici un castig din asta. E mai bine ca v-ati inteles asa, va costa mai mult sa umblati pe la asigurari cu dosare si apoi dupa bani, ca sa nu mai vorbesc de costul ulterior al asigurarii RCA, unde in loc sa primesti reducere (Bonus) ai primi penalizari (Malus), astfel ca la urmatoarea asigurare plateai mai mult decat acei 50 de lei. Care apropo, nu cred ca rezolva o fisura in bara...
PS: faptul ca i-ai platit dauna nu este dare de mita si nici vreo alta infractiune.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista riscul sa nu-ti repare masina fara dovada de la politie si sa fii amendat pentru ca n-ai raportat accidentul.

| mgtow a răspuns:

Nu o sa faca nimic, e multumit cu mita care a primit-o. In caz ca zice ceva ar intra in belea pentru ca a primit banii si nu poate minti, se face proba la aparatul de minciuni.

| RB26DETT a răspuns:

O data ce i-ai dat niste bani nu cred ca se va duce sa reclame ceva la politie si chiar de ar face asta, daca zici ca nu a facut poze, nu nimic, nici nu il baga in seama ca nu are dovada! stai calm ca nu patesti nimicwinking data viitoare fii mai atentwinking

| luanna121 explică (pentru RB26DETT):

Au fost si cateva persoane care au vazut ca a luat banii, apoi a plecat. Sigur nu e nimic?

| RB26DETT a răspuns (pentru luanna121):

Pai daca tu ai vedea ca cineva ar intra in altcineva si vinovatul i-ar plati o suma celui nevinovat, te vei duce la politie? fii sigur ca nu se va duce... intr-un fel de asta mi s-a intamplat si mie, stateam in masina tatalui meu in parcare la supermarket si il asteptam ca avea de cumparat un singur lucru, in timp ce stateam in masina cineva a plecat de pe loc in viteza si mi-a agatat masina, i-am luat numarul masinii dar tot nu s-a dus tata la politie pe motiv ca daca nu are dovada, de unde... doar nu era sa caut acum oamenii ce au fost martori. si nici nu cred ca s-ar deranja cineva sa se duca la politie de-odata ce au vazut ca cei 2 implicati in accident s-au inteles nici macar nu ii mai intereseaza de ce s-a intamplat acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut cea mai proasta alegere. faceai amiabila si terminai treaba, ca de aia ai asigurare sa nu scoti tu bani.

El se poate duce la politie si sa declare accidentul, iar tu vei primi si amenda si permisul suspendat daca el face treaba asta. Plus ca amandoi aveti nevoie de autorizatie de reparatie, deci accidentul ala trebuie declarat undeva

| mihai69 a răspuns:

Riscul tău... La întâmplarea că ești oprit în trafic de un echipaj și întrebat de acte pentru avarie te-ai gândit? Ce era așa greu de completat o amiabilă?!?

| luanna121 explică (pentru mihai69):

Avaria mea este tot o fisura in bara. E ca si cum m-ar fi lovit cineva in parcare. Nu am avut amiabila la mine si este si primul accident. Nici el nu a insistat, era destul de grabit si a constatat ca nu are ceva grav. A zis ca se repara la service si nu costa mai mult de 50 de lei. I-am dat cat a cerut, mi-a multumit si a plecat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mihai69):

Ii zice ca asa a gasit-o in parcare, zgariata (ce mare filosofie?)

| mihai69 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Și dacă Garcea nu te crede și te reține până vede că nu s-a raportat niciun accident cu autor necunoscut prin țară în ultimele zile etc?!?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mihai69):

Poate la tara. In oras n-ar avea politia suficient personal sa retina pe toti cu masinile zgariate si nedeclarate, ca toate sunt asa. Si in plus ai obligatia sa te prezinti la sectie (daca n-ai facut amiabila) la maxim 24h de la producerea accidentului, nu in secunda 2 (atunci cand vorbim doar de daune materiale).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la rau.

| awspam a răspuns:

Ai dovada ca i-ai dat ceva si ca nu ai fugit de la locul faptei?

| luanna121 explică (pentru awspam):

Nu, dar nici el nu are dovezi cum ca i-as fi lovit eu masina.

| Maioru a răspuns:

Nicio problema, poti sa stai linistit, probabil omul are pe cineva care ii repara bara mai ieftin si ramane si cu bani, asta depinde de ce suma i-ai dat.

| edu4 a răspuns:

Nu te speria oamenii vor doar sa ia banii nu se v-a duce la politie sa depuna ceva plangere deoarece daca o va face va fi si el acuzat de luare de mita intr-un fel deci tu nu-ti face probleme