| Sîrbu_Iulia_1995 a întrebat:

Am facut accident cu o masina ford mondeo din 90. am asigurare rca la euroins. Pagube evaluate la 15500 ron si vreau sa stiu daca cheltuielile sunt suportate de asigurare

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

RCA este doar pentru pagubele provocate de tine altei masini decat masina ta, daca tu esti vinovata.
Daca nu ai CASCO va trebui sa-ti repari singura masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios frate... cum conduceti voi cand nici nu stiti cum functioneaza o asigurare?

RCA despagubeste pe cel nevinovat in accident. Daca mondeo ala e al tau (ca nu te ai exprimat clar) si altcineva a provocat accidentul atunci beneficienzi de asigurarea lui

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cine a fost de vina isi repara singur masina daca nu are polita Casco.
Ma indoiesc ca vreun asigurator mai face Casco pentru masini din 90.
Chiar daca nu esti tu de vina asiguratorul nu plateste reparatii mai mari decat pretul de piata al masinii.(Exita tabele in acest caz)