| WhiteWyzard a întrebat:

Buna seara
tocmai am fost implicat intr-un accident auto, vinovatul tocmai isi cumparase masina, avea numere rosii, fara ITP, cu asigurare RCA de la Euroins, vreau sa stiu mai multe despre aceasta firma si daca ii cer bani pentru reparatie si o lasam asa, ori amiabila, ori direct la politie, tin sa mentionez ca el mergea pe interzis ( liniile de la tranvai la rondul Alexandriei in Bucuresti) va multumesc.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Poliția trebuia anunțată la momentul accidentului, acum nu mai poate fi implicată.
De asemenea, înțelegerea amiabilă se face pe loc, nu a doua zi, iar vinovatul, nu este obligat de lege să îți dea datele de asigurare.
Dacă nu te înțelegi cu el, tot ce poți face, este să demarezi un proces civil împotriva lui.
Cel mai bine este să-i ceri direct banii de reparație.

| viotedy a răspuns:

I-ai banii.

| BSwwatch a răspuns:

Polita e mult mai indicata in situatia asta, prea ei toata problema sad

| WhiteWyzard explică (pentru BSwwatch):

O sa merg la politie daca nu imi da o suma de bani, pot sa o repar si singur k nu costa asa mult, da as face si amiabila... pentru orice eventualitate

| BSwwatch a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Pai daca iti da bani e si mai ok, mai ales a gafat-o si cu interzis-ul si ITP e foarte problematic pentru el,

| nelutu1 a răspuns:

Eu zica sa alegi varianta sigura adica sa mergi la politie. Mai ales ca tu nu ai de pierdut nimic. Si gandeste-te ca poate data viitoare individul asta poate provoca un accident mult mai grav. Trebuie sa invete sa respecte regulile de circulatie candva. Bafta.

| Daniel23August a răspuns:

Sfatul meu du-te la politie ca sa nu ai nici o problema. la amiabila te poti trezi ca nu mai ai masina din en motive envocate de service. du-te la politie