| clarixq a întrebat:

Am intrat cu matizu peste o teava de gaz si am rupt bara de fata, cum o lipesc inapoi DIY?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O duci la un mecanic auto sa ti-o schimbe, ca aia nu se lipeste si vei da socoteala la Politie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bara o schimbi in service auto, dar ce faci cu țeava de gaz ca aia trebuie sa o platesti, ca vine distrigazul sa o schimbe dar nu o schimbă gratis.

| cfrtobias a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate o fugit si zice ca nu trebuie sa plateasca, si ca nu o sa fie gasit

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Anunti firma responsabila de instalatia respectiva. Gasesti numar de telefon pe instalatie, probabil pe cel mai apropiat panou.
2. Mergi la politia rutiera si anunti incidentul, ca sa primesti dovara de reparatie.
3. Cumperi jucaria asta https://mestesugaretul.ro/......lastic-50w
Apoi niste chit fin, smirghel P120, P240, P400 si P800, un spray primer, unul de vopsea la culoarea Matizului si eventual unul de lac, daca e culoare metalizata.
In final ajungi la un pret mai mare decat in service, cu o zi pierduta si o reparatie de rasu' curcii, dar hei, suntem DIYwinking

| cfrtobias a răspuns:

Teava de gaz e reparata? sau vrei sa lipesti si teava?

| RxTx a răspuns:

Dai foc
Primul ajutor când spargi o țeavă de gaz in primele secunde trebuie sa ii dai foc in mod intenționat
Asa se face in mod oficial!
Asa teebuie sa faci
Cine o sa comenteze ca nu se face asa sa prezinte diplome in domeniul instalațiilor ca sunt autorizați sa monteze instaleze instalații de gaze apoi sa vorbească!

Hai puneți diplomele pe masa apoi contraziceti-mă!

In primele secunde dai foc la gazele care ies din conductă

Ca sa nu se acumuleze
Ca sa nu omoare pe cineva

Gazele ard doar la suprafață

Asa ca da va face un foc mare acolo lângă gaură

Mai periculos este să lasi gazele sa iasa si sa se infiltreze prin clădiri subsoluri...

| RxTx a răspuns:

Daca e vorba de bara daca aduni cioburile se poate reconstrui pui cioburile unele langa altele
Incingi niste agrafe de hârtie si le înfigi in bucățile de plastic in loc de lipici
EXISTA MII DE FILMULEȚE PE YOUTUBE CUM SE FACE

https://www.google.com/......ps?/search