| Traficantadecorcodushe a întrebat:

Am intrat in depasirea unui autovehicul, am semnalizat regulamentar ajungand in spatele lui la 5 m, el a virat brusc stanga fara sa semnalizeze si sa se asigure ca din spate nu-i vine nimeni, am facut accident. Ce sanctiuni se pot pune in practica? Multumesc anticipat
[ Este vorba despre tatal meu.]

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Asa cum s-a spus, este greu de dovedit ca nu a semnalizat intentia de a vira la stanga, mai ales ca nici nu prea este relevant, cu atat mai mult cu cat soferul autovehiculului intrat deja in depasire nu prea mai are cum sa observe acest lucru.
Vina pentru producerea accidentului este evident a celui care a virat stanga fara sa se asigure, el va fi singurul sanctionat contraventional si asiguratorul lui va suporta reparatiile (sau el personal, daca nu are asigurare).
De distanta dintre cele doua masini nu se pune problema. Masina care venea din spate efectua o manevra de depasire, deci nu are ce distanta minima sa respecte. Faza cu distanta era valabila daca autovehiculele erau unul in spatele celuilalt, iar cel din fata frana brusc, ori fata spune clar "am intrat in depasirea unui autovechicul".

8 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

In primul rand este vorba de ne asigurare la schimbarea directiei de mers, iar daca ierai in spatele lui la 5m si el a schimbat directia brusc aveai timp sa reduci si sa nu intri in el, secundo daca erai la 5m in spatele lui nu erai in dapasire, poate vrei sa spui ca erai in laterala lui stinga, nu se ia permisul se da amenda pentru provocarea accidentului, numai sa nu fie cu victime atunci se face dosar de cercetare penala, si se mai spune ca trebuie sa pastrezi distanta fata de autovehiculul pe care il depasesti

| Arthur a răspuns:

O mică amendă pentru nerespectarea distanţei minime, iar asigurarea va despăgubi pe cel lovit în spate.
Ştiu că e o prostie dar aşa funcţionează legea circulaţiei, e greu să demonstrezi că nu a semnalizat pentru că imediat vei primi replica cu distanţa minimă de siguranţă, dar care practic nu poate fi respectată mai ales în oraş.

| sincer a răspuns:

Eu am patit la fel cu catva timp in urma, in urma acestora cel din fata mea la fel nu a semnalizat si a schimbat pozitia de mers dar in acest caz eu deja eram aproape la jumatea masinii lui.In urma accidentului a venit politia si a constatat, i sa retinut permisul 3 luni si posibilitate de redobandire doar cu examen ca avea 3 luni de cand avea permisul, permisul i sa retinut pentru ca nu sa asigurat si nu a acordat prioaritate de trecere si pe langa asta pe asigurarea lui mi-am reparat si masina ca a fost lovita bine. Dar numai sa nu stai dupa asigurari ca iti vine sa iti iei campii.Asta s-a intamplat pe pielea mea.

| ALEx_7862 a răspuns:

Ahams deci nu sunt singurul... eu am avut ceva asemanator numai ca eu depaseam un autobuz iar prostul din fata autobuzului a facut deodata la stanga fara sa se uite in spate ca am intrat in depasire. noroc ca am tras de volan si m-am ales doar cu un cauciuc taiat. in rest ce sa zic.Atentie in trafichappy

| MariuZ a răspuns:

Nesemnalizarea schimbarii directiei de mers si producerea unui accident. Daca nu au fost decat pierderi materiale soferul vinovat face o plimbarica de trei luni. Cu autobuzul. Daca au fost raniti si au necesitat zile de spitalizare, in functie de cate zile au fost, e incadrat intr-o fapta sau alta. Daca si-a pierdut cineva viata, soferul vinovat va face un repaos indelungat. La mititica. Desigur, totul depinde si de ce a scris dl agent constatator in procesul verbal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El o sa raspunda pentru greseala lui iar tu pentru nerespectarea distantei.

| wert a răspuns:

Ii de vina cel din fata ta, ca nu s-a asigurat, cand a schimbat directia de mers...suspendarea permisului si amenda

| eu4you_1033 a răspuns:

Buna! asera am avut un accident cu scuterul cu victime, am iesit din peco ma deplasam regulamentarpe partea dreapta la un moment dat m-am apropiat de un autovehicul am vazut ca se aprind stopurile pe frina eu m-am asigurat fata spate si am semnalizat intentia de depasire, am intrat in depasire pe cand am ajuns pe la mijlocul auto soferul face brusc stinga si ma acrosat si ma aruncat in stinga pe un podet, eram 2 pe scuter cel din spate a fost transportat de urgenta la spitalul judetean suspect fractura de coloana si bazin ulterior nu a patit nimic facanduise radigrafie avea doar o contuzie a muschiului de la sold eu am ramas internat in spitalul orasenesc cu niste rani la un picior nu prea grave. Mentionez ca nu posed permis de conducere pentru acel scuter la ce as putea sa ma astept si cine ar fi vinovatul scuterul meu find usor avariat si masina este putin lovita partea stinga sofer va multumesc