| JusTPauL a întrebat:

Recent fratele meu a avut accident cu masina, dar nu el a fost de vina, altcineva a virat brusc la stanga fara sa semnalizeze si sa se asigure. El semnaliza si era deja incadrat pe banda din stanga, cand i-a intrat in fata.
Au fost la politie si i-a luat permisul vinovatei pe 3 luni dar nu a vrut sa dea asigurarea. Asa ca o sa deschida process.
Intrebarea mea ar fi, are sanse de castig daca nu a avut martori ca nu a semnalizat? Cum sa procedeze?
Ea nu are nimic la masina, la fratele meu e paguba de aproximativ 4000lei.
Va rog care cunoaste sa ajute pe cat posibil.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Plangerea lui in instanta nu are legatura cu cine a fost vinovat deoarece acest lucru a fost stabilit de politie. El trebuie sa o dea in judecata pentru despagubiri in baza PV intocmit de politie si are toate sansele sa castige.

| JusTPauL explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc de informatie.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are destule sanse sa castige, la o judecata corecta nici macar n-are nevoie de martori, proba va fi procesul-verbal de contraventie incheiat de politie.
Sigur ca acesta va fi dovada, daca nu este anulat in justitie.

| baru a răspuns:

Daca a suspendat permisul de conducere pe termen de trei luni, automat este de vina. Nu.ti trebuie martori. Te poti intelege pe cale amiabila. Doar in cazul accidentelor cu victime, se schimba regulamentul. Legat de asigurare, este obligata prin lege sa o predea organului de control!

| JusTPauL explică (pentru baru):

Nu a dat asigurarea nici cand a fost la politie, dar i-a luat permisul pe 3 luni.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce vorbesti ba? Unde te trezesti tu aici?

| Alex777777 a răspuns:

E posibil să câștigi chiar dacă nu sunt martori Dar va fi mai greu

| Dariamariasibiescu a răspuns:

Acelasi lucru a patit si mama mea. Nu stiu ce sa zic. Atata timp cat e sigur ca nu e vinovat are sanse chiar daca nu a avut martori. Are nevoie de un avocat foarte bun. Insa daca e un judecator care poate fi platit de cealalta persoana care a fost in accident, nu are sanse. Dar eu ii tin pumnii fratelui tau! Sper ca va castiga

| JusTPauL explică (pentru Dariamariasibiescu):

Nu e vinovat el era deja in depasire semnaliza cand femeia a virat brusc stanga.
Nu stiu ce relatii are femeia de nu a vrut sa dea asigurarea nici in fata politistilor.
Si eu sper sa iasa bine ca nu vreau sa scot bani din buzunar acum de sarbatori.