| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o întrebare.
Ai am avut un accident rutier.
Mergeam cam cu 80 la ora si in fata aveam o mașina care mergea încet si am vrut sa o depășesc. Am semnalizat si intrasem in depășire si mașina din fata a semnalizat cu câțiva metri înainte spre stânga si mi-a ieșit in fata si am intrat in ea.
Depășirea a foat efectuată corect caci aveam voie sa depășesc era linie discontinua si eu deja începusem depășirea înainte sa semnalizeze ea spre stânga. A cui a fost vina? Numai a mea sau si a ei ca nu s-a asigurat înainte sa vireze caci eu ma asigurasem ca nu vine mașina nu nimic, adică nu ma așteptam sa facă la stânga mai ales ca nu a semnalizat din timp doar cu câțiva metri înainte de a vira.
Mulțumesc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu erai in depășire cand el a început sa semnalizeze e doar vina lui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tu ai semnalizat si ai inceput manevra inainte ca el sa inceapa sa semnalizeze manevra lui, el este vinovat.
Dar ramane la aprecierea politistilor, atat timp cat nu exista probe video, ori martori de partea ta. Daca politistii considera ca tu ai iesit in depasire cand el facea stanga, te fac pe tine vinovat. Daca ii convingi ca depaseai iar el a luat brusc stanga, il baga pe el.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am video ca era o camera la locul faptei

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca ati declarat deja accidentul, la politie sau la asigurare.

| Daniel323 a răspuns:

Daca nu a semnalizat din timp este vina lui.
Dar poate sa zica ca el semnalizase din timp ca vireaza si tu ai depasit oricum.
Mi s-a intamplat de multe ori sa semnalizez stanga cu 50m inainte sa intru intr-o curte si sa fiu depasit in timp ce incetineam cu semnalizarea pusa.

| jj7700 a răspuns:

In primul rand sper ca esti bine si in afara de o sperietura nu ai patit nimic.

Daca te angajasei deja in depasire regulamentar, este vina masinii care ti-a iesit in fata, intrucat are obligatia sa isi verifici oglinzile inainte sa schimbe banda sau sa vireze si masina clar nu a facut asta, altfel nu intra in tine. Ca o paranteza, pentru amandoi, semnalul se da cu 2-3 secunde inainte sa tragi de volan, nu in timp ce virezi, altfel semnalizezi degeaba. Tu semnalizezi 2-3 secunde si apoi te bagi in depasire, el semnalizeaza 2-3 secunde si apoi schimba banda. Asa aveti timp amandoi sa fiti vazuti de celalalt si sa nu fiti luati prin surprindere.

Inchinzand paranteza, e nevoia ca tu sa fii intrat regulamentar in depasire ca sa nu fii si tu de vina (el e aproape sigur, am explicat mai sus de ce) si anune:

- linie discontinuua;
- niciun marcaj care sa interzica depasirea;
- aveai suficienta vizibilitate si loc de manevra;
- nu erai la mai putin de 50m de o trecere de pietoni, cale ferata, intersectie,
- ai semnalizat din timp si te-ai incadrat din timp pe sensul opus/banda din stanga ca sa depasesti, adica nu i-ai taiat spatele masinii din scurt prin unghiul mort,
- nu ai depasit limita de viteza (gen sa nu fi mers cu 80 in zona de 50).

Ca sfaturi practice, pe viitor, incearca sa citesti traficul cel putin 150-200m inainte daca ai vizibilitate la viteza aia (si daca nu ai, nu depasi si poate las-o mai moale de 80). Evita sa depasesti daca masina din fata este intr-o situatie in care este probabil sa traga de volan stanga daca nu se asigura, de exemplu:
1. El insusi se apropie de alt vehicul care merge incet si urmeaza sa il depaseasca. Cel mai bine aici il astepti sa depaseasca el si dupa vei depasi si tu cand apare oportunitatea, mai ales daca urmeaza un camion, biciclist sau caruta in fata voastra, pe care sigur o va depasi si el. Altfel e risc sa va dublati si iese ce ai patit. Nu te uita numai la masina din fata, vezi ce vede si el si incearca sa anticipezi ce poate face.
2. Urmeza un drum secundar spre stanga, mai ales daca masina merge notabil sub limita legala. Exista sansa sa doreasca sa vireze stanga sa intre in curte/pe drum comunal etc. Daca incetineste, ar trebui sa si semnalizeze, dar mai bine il astepti sa vezi ce face si dupa te angajezi in depasire, ca sa nu te bazezi doar pe cat de constiincios sofer e el.
3. Inscrie-te in depasire din timp si lasa spatiu. Nu depasi din scurt. Lasa-i masinii din fata ocazia sa te vada in oglinda 2 secunde inainte sa treci de ea, ca altfel risti sa il iei prin surprindere. Daca nu ai 2 secunde timp sa depasesti, nu e spatiu, asteapta o oportunitate mai buna, nu are sens sa te grabesti.
4. Cand depasesti, ia-o larg, muta-te pe stanga benzii. Daca masina din fata trage de volan, ai loc sa ii faci spatiu pe banda ta cu sanse mai mici sa intrii in el, plus ca ii dai mai mult timp sa te vada/auda. Daca esti aproape de el, esti posibil in unghi mort daca nu si-a reglat bine oglinzile si nu lasi deloc spatiu de manevra, te ia din plin la orice miscare de volan stanga.

Cand conduci, nu doar respectarea legii conteaza. Mergi defensiv, presupune ca toti din jur au momente de neatentie sau sunt pur si simplu idioti si nu le da sansa sa te expuna la riscuri ce nu sunt in controlul tau. Da-le spatiu, ai rabdare si fii atenta in jur.

| sdws77 a răspuns:

Pai, daca tu depaseai in mod legal, as zice ca este vina celuilalt ca nu s-a asigurat.