| Catalion a întrebat:

Am la bicicleta franele pe disc si scartaie mult si tare cand pun frana. Am sters cu spirt discurile, in caz ca poate fi ulei sau altceva pe ele, dar tot se aude cat de cat. Ati avut si voi probleme din acestea? Ce solutie ati folosit?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca nu a disparut sunetul acela enervant :
1 demonteaza etrierii si verifica grosimea placutelor de franare.
2. daca sunt suficient de groase, freaca-le cu shmirghel ( granulatie 400-600 ) si remonteaza
3 daca uzura placutlor este mult prea mare este cazul sa le inlocuiesti.
Bafta deasa si succes!

1 răspuns:
| rares9301 a răspuns:

Trebuie sa demontezi frana de pe disc si sa lustruiesti discul cu ceva spray degresant si sa o stergi cu un servetel uscat bine si sa verrifici placutele de franare, exact cum a scris Mihailescu mai sus.