| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, am scapat ulei de mecanisme fine pe discurile de la bicicleta cand ungeam bicicleta, apoi cand am montat-o si am testat franele am vazut ca scartaie insuportabil, iar franele nu mai tin asa mult. Ma gandeam sa apelez la o metoda pe care o aplicam inainte cand curatam discurile de praf, ma duc la o vale si incalzesc placutele cu discurile, poate se evapora uleiul. Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca intri intr-un magazin de piese auto, gasesti un spray special pentru curatat discurile de frana. Dai bine cu ala, si se duce uleiul, iar frana va functiona.

| Zuzu1991 a răspuns:

Scoate placutele si spala-le cu detergent de vase, degresant, etc.

| Digikey a răspuns:

Uleiul nu se evapora. Odata intrat in placute acolo ramane.
Placutele sunt compromise.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Curăță discurile cu spirt sau diluant.