| alex25DHP a întrebat:

Am luat permisul acum 7 zile si vreau sa conduc singur, iar parintii nu ma lasa deoarece zic ca nu am abilitatile necesare...Iar daca vreau sa plec cu masina trebuie sa plec cu tata în dreapta...Eu ma simt mai confortabil sa plec singur cu masina deoarece si cand am facut orele de condus eram destul de încordat cu instructorul în dreapta deoarece era genul de om care te încurca de multe ori în trafic în loc sa te învețe(așa este si tata). Ce pot face în privința asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Dacă nu te lasă, asta este din grijă pentru tine. Îți prinde bine să mergi o vreme cu cineva mai experimentat în dreapta. În școala de șoferi înveți alfabetul, ca să fac o analogie. Până să construiești fraze mai durează. Reflexele condiționate pe care le ai acum, vor deveni cu timpul și acumulând experiență la volan, reflexe necondiționate. Vreau să spun că tu, ca începător, trebuie să ai o atenție distributivă mărită, și nu toată lumea le are. Mai târziu vei face toate mișcările necesare instinctiv. Poate părinții tăi își dau seama că nu ești suficient de stăpân pe volan și vor să evite o posibilă tragedie. Ascultă-i.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Parintii tai gandesc corect, nu ai experienta necesara sa conduci dupa putinile sedinte care se fac la scoala in Romaniawinking
Traficul actual este infernal in marile municipii, pe langa asta exista tot felul de tampiti iar daca nu ai experienta nu poti prevede ceea ce vor ei sa faca...
Daca am fi o tara normala in primele 2-3-6 luni de zile incepatorii ar merge doar cu insotitor cu experienta in dreapta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa conduci cu cineva cu experienta in dreapta, oricat de sigur ai fi tu pe tine. Daca e asa cum zici tu te vor lasa si singur

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Liviu a răspuns:

Eh, pana nu te dai cu capu singur de pereti nu faci nimic. O sa inveti sa conduci singur, nu cu martori in dreapta. Da te ajuta, pe o parte, pe alta te incurca.Nu vei invata niciodata sa conduci daca va fi unu in dreapta sa te traga de maneca. Insa pentru o luna e de ajuns sa stai cu cineva in dreapta, dupa trebuie sa conduci singur pas cu pas, asa nu vei invata niciodata daca tott e unu in dreapta care iti zice vezi ca vine ala, incetineste, vezi ca e pieton pe trece etc. Mai suporta putin, apoi o sa iti iei zboru happy

| Pitbull27 a răspuns:

Acceptă-l în dreapta ta, pentru că știe el de ce.