| ScarlettAdriana a întrebat:

Buna tuturor! Am o problema. Am inceput scoala de soferi, implicit si orele de condus si chiar azi am terminat cea de-a 11-a sedinta (deci mai am 4). Nu am mai condus niciodata, am 18 ani si mi se pare foarte greu. Legislatia o cunosc foarte bine, chiar fac 26 de puncte la chestionare, deci pentru sala nu imi fac probleme, chiar abia astept! Insa in trafic este altfel...
Fac scoala pe o masina manuala, un golf 6 plus, abia ce am invatat sa o,, ascult", sa plec de pe loc fara sa-mi mai moara motorul, sa tin banda si sa ma incadrez corespunzator, sa semnalizez, evident... Problema este instructorul, simt ca nu ma motiveaza deloc, ba chiar dupa fiecare sedinta vin acasa plangand. Am slabit 5 kg numai de cand am inceput orele de condus, ma consum foarte mult... Imi tot face reprosuri, injura, tipa, iar eu ma pierd, astfel incat nici de pe loc nu mai reusesc sa plec!
In sensurile giratorii sau in general in toate intersectiile in care am cedeaza sau oprire imi e frica sa trec. Ma asigur, dar imi e frica. Cand vreau si eu sa plec, hop, imi pune frana instructorul si se crizeaza.
Virajele la stanga nu-mi ies mereu bine, iar instructorul a bagat frica asta in mine ca o sa-i stric masina, ca o plateste tata etc...(tata a facut scoala de soferi tot cu el, a luat din prima si era chiar calm cu el).
Cum sa am mai multa incredere in mine? Astept orice, un gand bun, o incurajare, un sfat despre cum ati luat voi permisul! Va multumesc anticipat si sper ca nu am gresit categoria!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba intructorul.
mergi la unul care nu isi bate joc de tine pe banii tai

| alili45 a răspuns:

Bună! Am citit povestea ta si am inceput sa plang pentru ca practic povestile noastre sunt la fel.Aceeasi treaba, 18 ani, sunt si eu fata, tata a facut scoala si a luat din prima cu instructorul meu. Miercuri acum am avut a 4a sedinta de condus, in orasul meu a 4a sedinta e prima de condus prin oras.Am venit acasa efectiv plangand de le povesteam alor mei si nu mai aveam aer.Am plans, m-am consumat si o fac in continuare, e ca ceva ce ma urmareste.M-am dus entuziasmata la scoala de soferi, dar dupa a 3a sedinta am inceput sa fiu mai putin increzatoare,si foarte nervoasa,cand ajungeam acasa plangeam. Miercuri am facut cateva greseli totusi sunt la început, instructorul s-a enervat,tipa, m-a amenintat ca il suna pe tata si ii spune sa ma ia ca nu stiu nimic, eu nu m-am deprins foarte bine cu acordarea prioritatii si mi-a oprit motorul in intersectie.O ora jumatate am stat efectiv panicata si speriata, ma demoralizase total, iar in a 3a sedinta de cand am prins ura pe el mi-a jignit un membru al familiei decedat. Sper ca vei fi si tu ok, si sa stii ca iti sunt alaturi pentru ca stiu prin ce treci. Oamenii astia chiar au impresia ca femeile nu au ce cauta la volan si cu baietii au rabdare, mi se pare de prost gust.