| victor1995 a întrebat:

Am luat un radar in Germania si imi ia permisul pe o luna... am vorbit il las aici dar am voie sa conduc in tara si imi trebuie dovada ceva?

Răspuns Câştigător
| floryn1993 a răspuns:

Daca iti da dovada este in regula, daca nu iti da stai o luna

| victor1995 explică (pentru floryn1993):

Dar daca iti da dovada poti sa conduci in afara germaniei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara permis sau dovada inlocuitoare, cu drept de conducere, n-ai voie sa conduci in nici o tara, nici in Germania si nici in Romania.

| victor1995 explică (pentru Ioandelasal):

Daca ai permis romanesc si iti este suspendat pe Germania cum a fost in cazul meu ai voie sa conduci in exteriorul germani dar primesti amenda pentru neprezentarea actului de conducere...

| victor1995 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am condus in Romania fara dovada si politia cand ma oprint au controlat daca am permis si au vazut ca e suspendat pe Germania si meau dat amenda ca nu am avut actele la mine atat

| Ioandelasal a răspuns (pentru victor1995):

A gresit agentul de politie, poate nu cunostea legislatia, fapta ta era infractiune, conform art.335, alin.2 Cod penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

| mgtow a răspuns:

N-ai voie sa sofezi, si trebuie sa te intorci in Germania dupa el cand ti se implineste termenu

| victor1995 explică:

Nu m.am exprimat corect imi ia permisul si imi da dovada sau imi lasa permisul?