| Veștemean_Marius_1997 a întrebat:

Am luat un VW Bora 1.9 TDI in 6 trepte, 116 cai. Am băgat 20 litri motorina si am făcut 236 km, vi se pare normal acest consum? Am mers si in oraș și în exterior. Ar putea avea ceva? Mie mi se pare mult.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde si prin ce oras ai facut acei km...
Una e daca i-ai facut in Bucuresti si alta e daca i-ai facut intr-un oras mai mic.
Ca idee este un consum putin mai maricel (cam cu un litru), dar nu e stres, probabil ai condus si tu mai turat si de asta a consumat ceva mai mult.
Apropo, la acel motor iti recomand sa schimbi treptele cam la 2500 de rotatii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un consum de 8.5 nimic deosebit

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este un consum normal pentru un 1.9. Probabil ca nici nu stii sa mergi economic.