| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o intrebare.
Am un ford focus Hatchback TDCI 1, 8 din 2009 si tatal meu a bagat benzina in loc de motorina faza a fost ca el avea vreo 10 litri de motorina dupa a bagat benzina 10 litri si dupa a bagat plinul cu motorina intrebarea este ce ar putea sa faca? deci are 10 litri benzina restul plin motorina... ce ar trebuia sa faca faza e ca a mers cam 20 km cu masina. Multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa mai mergi nicaeri.Scaoteti din rezervor cit puteti cun furtun ceva si umple la loc rezervorul cu motorina si aia e tot, o sa marga fara nici o problema. Odata cea mers deja 20 km si n-are nimic fi sigur ca de golesti acum rezervorul si pui iar motorina benzina nu mai are de unde sa fie.Nu mai cheltui bani aiurea pe la service ca nu ai de ce.Garantat nu se va intimpla nimic.

| adyiSAMP explică (pentru relian):

Asa am facut am golit tot din rezerva si am bagat plinu cu motorina buna si merge no problemwinking

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mers la service, ideal pe platforma, golit tot rezervorul + instalatia, pus doar motorina la loc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golita instalatia, cum a zis colegul.
Pregatesti filtru nou de motorina pentru treaba aia, si pui o motorina buna, macar 10l.
Daca masina nu da nici un semn de defectiune vreo 100-200km, nu s-a stricat nimic.
Totusi nu e bine ca a mers 20km cu ea, sigur a tras si benzina, posibil sa aiba de suferit injectia, si putea chiar sa ia foc motorul in mers (am vazut caz asa).