| oltenasu2010 a întrebat:

Salut, detin un passat b5.5 1.9 TDI 131 CP, am cumparat-o acum 2 luni si am observat ca, consumul este cam mare pentru un motor diesel, adica am bagat 5 litri de motorina si am mers 65km pana s-a aprins iar becul, ceea ce imi da un consum de 8-8, 5 mers jumatate oras jumatate afara. Care ar putea fi cauzele acestui consum, pot spune ca motorul nu scoate fum, foarte putin scoate cand este in sarcina maxima, adica plecat a1-a la 3500

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Am condus acesta masina: Volkswagen Passat B5 FL (2000-2005)
DA (proprietar)
Kilometri parcursi:
223500 km
Tip carburant:
motorina
Consum mediu urban:
7.5 L/100 km
Consum mediu extraurban:
5.5 L/100 km
Anul fabricatiei:
Capacitate cilindrica:
Transmisie:
manual

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand 8 nu e un consum mare pentru motorul ala mai ales ca ai mers si prin oras, iar in al doilea rand ma indoiesc ca ai calculat tu foarte bine consumul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai un motor cu injectie PD, care e ceva mai pretentios la motorina, iar injectia nu e foarte fiabila (in comparatie cu alea 100% clasice).
Consumul dat de tine l-am intalnit si eu la cateva exemplare, care erau si mai slabe ca putere, de ex unul avea doar 101cp. Cauta un specialist in injectie, si baga masina intr-o revizie, daca vrei randament maxim.
Fumul nu e normal la nici o turatie, asa ca ori turbo nu e foarte ok, ori, cel mai probabil, injectia.
Daca la pornirea la rece scoate ceva fum, e clar ca e de la injectie.

| OldSoul a răspuns:

Sa ghicesc... 4Motion si/sau cutie automata?

| oltenasu2010 explică (pentru OldSoul):

Nu este simplu, cutie manuala

| OldSoul a răspuns (pentru oltenasu2010):

In cazul acesta chiar este o problema, ar trebui sa faci o diagnoza sa vezi daca injectoarele sunt in parametri.

| oltenasu2010 explică:

Pai stiu si eu ca este o problema da as vrea sa stiu eventuale cauze