| Vasilicamosbatran a întrebat:

Am nevoie de ajutor. M-a oprit politia pentru ca am mers cu 100 km/h(nu e o viteza mare cum spun unii) in sat (limita fiind 50). Si mi-a luat permisul 3 luni plus amenda si puncte(care am inteles ca expira la 6 luni automat).
Ideea e ca am permis din 2017.
Am inteles ca pot da un anumit examen ca sa pot sa imi reduca din cele 3 luni intr-o luna.
Unde se da acest examen?
E ca la sala?
Lamuriti-ma va rog.
Funda!

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este examen simplu cu intrebari din codul rutier, mergi din timp si programeaza-te la politia rutiera ca sa dai examenul, si daca il iei ti se reduce pedeapsa la 30 de zile de suspendare a permisului, desigur exista si niste exceptii la care soferii nu pot sa dea acest examen, citeste si afla tot ce intereseaza la acest articol https://www.scoalarutiera.ro/chestionare-auto-r

| darrio2007 a răspuns:

Tu circulai cu dublul vitezei in localitate si spui ca nu era viteza mare? Cum drk ai luat permisul? Esti un pericol pe sosele.

| Vasilicamosbatran explică (pentru darrio2007):

Cu unu Rizea Marius

| cfrtobias a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

laughing zici ca te-a invatat prost sa mergi cu viteza prea mare?

| darrio2007 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Ăsta cine e? Instructorul? Da i vina pe el? Tu nu ai citit cartile de circulatie? Este la mintea cocosului cand vezi indicatorul de limita de viteza in localitate, ca trebuie respectat. Este ceva elementar. Daca iti aparea cineva pe sosea cum evitai accidentul la 100 de km/h?

| cfrtobias a răspuns (pentru darrio2007):

Se baga in sant daca putea

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Marius Rizea este un actor, a prezentat jucat alaturi de Maria Buză in 2007 scenete la tvr 1 in cadrul emisiunii O data in viață cu Iuliana Tudor, Marius Rizea si Maria Buză sunt un cuplu pe scenă cum erau Nae lăzărescu si Vasile muraru, Stela si Arsinel.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e legatura cu intrebarea pusa de el?

| darrio2007 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu era mai simplu daca ridica piciorul de pe acceleratie decat sa intre in sant?

| cfrtobias a răspuns (pentru darrio2007):

Dar masina oprea la secunda daca ridica piciorul de pe acceleratie? tot avea viteza...

| darrio2007 a răspuns (pentru cfrtobias):

Incepi sa incetinesti inainte de a intra in localitate. Sau daca esti deja in localitate respecti viteza din interiorul localitatii. Asta e clar si fara dubii. Dar baietasul era „tare" daca mergea cu viteza.

| darrio2007 a răspuns:

Repet. Esti un pericol pe șosele.

| cristi202 a răspuns:

Examenul cel mai bun e sa conștientizezi ca 100 de km la ora în sat e mult. 22 de m pe secunda ți se par putini, și într - un loc circulat de oameni?

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, dar tu eesti incostinet frate si sincer, mai bine ramai pieton e 3 luni, macar inveti sa respecti legea, fiindca 50km peste viteza legala este ENORM si ilegal totodata.
Tu nici mcara nu constintitezi ca trebuie sa respecti legea, iar cei ca tine sunt foarte periculosi, fiindca nu se dau in laturi de la nimic, pana nu omoara pe cineva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e examenul de 13/15
se da la directia de permise din localitatea ta de domiciliu.

il poti da dupa ce expira dovada, vezi sa nu o arunci...
si daca nu il iei mai primesti bonus 30 zile

bafta

| Yuoia a răspuns:

Cum nu e mare dublul vitezei permise? E mare si acolo unde e permis 80. Pentru greseala si mentalitate, ar trebui sa ti se ia permisul definitiv.

Răspuns utilizator avertizat