| Vasilicamosbatran a întrebat:

Cand mi s-a luat permisul pentru viteza, am platit jumatate din minimul amenzii in 15 zile, plus dovada cu drept de circulație 15 zile.
Am primit acasa la domiciliu un plic in care mi se spune ca daca conduc dupa cele 15 zile, voi avea dosar penal daca ma opreste din nou politia.
Practic am permisul suspendat 90 zile, incepand cu data de cand expira dovada.
Intrebarea mea este, in scrisoare scrie ca trebuie sa dau un examen obligatoriu ca sa imi dea permisul (nu mai repede de la 3 luni la o luna), adica 13 din 15.
Pentru ca nu am 1 an de permis.
Si e vorba de un examen obligatoriu, ca sa imi dea permisul dupa 90 zile.
Intrebarea e, unde dau examenul?
La Ipj din orasul unde mi-a luat permisul?
Sau la Ipj de judetul de unde am domiciliul (sau nu conteaza)?
Pentru ca eu sunt din Suceava si eprmisul mi l-a luat la Vrancea.
A..si inca ceva, dupa 90 zile, imi trimite permisul acasa?
Funda.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa atata, ca-i mai bine sa te linistesti si sa fii 3 luni pieton, fiindca mania vitezie nu se potoleste doar cu o amenda si un permis suspendat, avand nevoie de timp ca sa cresti si sa te maturizezi, intelegand la modul cel mai serios ca viteza este o mare problema ilegala si totodata extrem de periculoasa pentru ceilalti, fiindca ai dat deja dovada de inconstienta si ai pus in pericol pe ceilalti soferi din trafic.

| gabicoo a răspuns:

La Suceava era chestia aia cu Șopteala și vesta de blugi?

| dinaprilie a răspuns:

Il dai in judetul de unde ai buletinul. Unde exact? Va trebuii sa suni la ei si sa intrebi unde se tin examenele si plis sa te programezi pentru examen. Nu iti trimit permisul acasa, mergi tu sa il ridici.

| svenhassel13 a răspuns:

Pai e o chestie, il dai unde vrei, nu-i problema, dar daca nu l iei, adio permis. Si permisul eu m-am dus sa l iau personal de la politie, acum tie ti l au luat in alt judet, presupun ca ti l vor trimite acasa

| RamonaRam a răspuns:

Bună! Am pățit aceeași chestie ca și tine. Vreau să menționez că ar fi bine să te duci te duci să dai examenul de redobândire *la poliție unde ai domiciliul.* Așa se va reduce la 60 de zile după ce ai luat examenul cu 13 puncte minim. Permisul se află deja la poliție unde ai domiciliul, ei fiind obligați să-l trimită acolo unde locuiești. După expirarea termenului, îți vor trimite ei prin poștă ( ceea ce durează mai mult), sau te poti duce tu personal imediat după ce au trecut cele 60 zile. Apropo, eu sunt din VN! O seară frumoasă

| Vasilicamosbatran explică (pentru RamonaRam):

Salut. De unde din Vrancea?
Daca esti din Marasesti, il stii pe Bogdan Iordache? (Bogdan Ibm Family, pe YouTube)

| RamonaRam a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Sunt din Focșani. Îl știu pe Bogdan. Il urmăresc pe YouTube

| Vasilicamosbatran explică (pentru RamonaRam):

Dar in viata reala te-ai intalnit cu el?
Sau Danu sau alti prieteni cu el?